Aşık Veysel ölümünün 43. Yılında Dortmund’da anıldı

Dortmund, Alevi Birliği Hacı Bektaş-ı Veli Derneği, 20 Mart 2016 tarihinde Eving’de bulunan dernek lokalinde muhteşem bir etkinlik düzenledi.

Aşık Veysel ölümünün 43. Yılında Dortmund’da anıldı

Aşık Veysel ölümünün 43. Yılında Dortmund’da anıldı

Dortmund, Alevi Birliği Hacı Bektaş-ı Veli Derneği, 20 Mart 2016 tarihinde Eving’de bulunan dernek lokalinde muhteşem bir etkinlik düzenledi.

Bilindiği gibi 21 Mart Âşık Veysel’in Hakka yürüdüğü gündür. Bugünün diğer bir anlamı ve önemi ise, kuzey yarım kürede bulunan bütün halklar tarafından, yılın ve baharın ilk günü olarak kabul edilir. Aynı zamanda 21 Mart, gece ve gündüzün eşit olduğu gündür. Yeni gün anlamına gelen Nevruz, bütün Türk devletlerinde, bu devletlere komşu diğer ülkelerde ve bu ülkelerde yaşayan farklı halklar arasında bayram olarak kutlanır. Geniş bir coğrafyada yaşayan milletlerin ortak bayramı olan Nevruz, birlik, beraberlik ve barışı ifade etmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan bu şenliği, Dünya Manevi Kültür Miras listesine 2010 yılında eklemiş ve “Dünya Nevruz Bayramı olarak kabul etmiştir. Nevruz, kabul gördüğü coğrafya devletlerinde, yılın ilk günü yani yılbaşı olarak kabul edilmiştir. Yine tarihin derinliklerinden gelen Nevruzi Divan Edebiyatına da yansımıştır.

Şairler tarafından gazel ve kasideler yazılmıştır. Halk şairlerinin Nevruz’u anlatan Nevruziyeleri ise konuya halkın bakışını yansıtmaktadır. Bunlar arasında halk şairi Zaralı Ozan Ali Nebi’nin Nevruz Semahı, Nevruzla ilgili pek çok konuyu 18.yüzyılda gözler önüne sermiştir.Dortmund-Eving’de gerçekleşen program, günün önemini ve anlamını taşıyan konuşmaları, Derneğin 2. Başkanı Hakime Göleli ve İmam Yıldırım tarafından yapıldı. Nevruz Bayramı’nın Alevilik açısından ve farklı kültürlerin kutlama şekilleri ve önemi hakkında, katılımcılara bilgiler aktarıldı. Âşık Veysel’in ölümünün 43.yılı olması nedeniyle de “ Dostlar Seni Unutur Mu Veyselim?” isimli bölümde türküleriyle Âşık Veysel anıldı. Birinci bağlama grubunda “çiçeklerin dili ve uzun ince bir yoldayım” türküleri seslendirildi.

İkinci bağlama grubu koro eşliğinde günün anlamına uygun sekiz türkü seslendirdiler. Daha sonra, Kenan Batman ve İmam Yıldırım Âşık Veysel ile birlikte yedi ulu ozanı türkülerle andılar. Salonda her yaş grubundan halk bulunmaktaydı. Anayurdumuzdan binlerce kilometre uzakta bulunup, üçbin yıllık bir kültürü gelecek nesillere aktarmayı programlayan, dernek ve yöneticilerini yürekten teşekkür ederek alkışlamak gerekir.

Halk Ozanımız Âşık Veysel’in türküleri, her mevsim açan çiçekler gibidir. Onun türküleri barış, kardeşlik, sevgi, hakikat ve tabiatla ilişkilidir. Nevruz çiçeklerin filizlenip renkarenk açtıp doğayı süslediği gibi, Veysel’in türküleri de kalplere sevgi ve barışı işlemektedir. Büyük bir heyecan ve coşku ile devam eden program, Kenan Batman ve İmam Yıldırım’ın gönül tellerine dokunan türküleriyle son buldu. Bugünün ardına bakıldığı zaman, dünyadan göç ettikten 43 yıl sonrada türküleri barış için çalınan bir halk ozanı Âşık Veysel unutulmadı. Üç bin yıllık bir kültür mirası genç nesillere aktarıldı. Türküler, yaşayış biçimimizin sözlü taşıyıcılarıdır. İçerisinde, sevgimiz, aşkımız, zulmümüz ve hasretimiz saklıdır. Tarih kitaplarını, belgeleri ne var ne yok her şeyi yaksakta yok etsekte, türkülerimiz asla yok olmaz. Halkımız var oldukça türkülerimizde yaşayacaktır. Türkülerimizi yaşatanlara, gelecek nesillere taşınmasına katkı sağlayan, Kenan Batman’a, İmam Yıldırım’a kurumlara ve diğer kişilere minnet duygularımızla teşekkür ederiz.

ha-ber.com/Ahmet Birinci/Dortmund

 
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321