''Anayasayı Koruma Dairesi'nde reform şart''

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, geçen yıl hazırlanan Anayasayı Koruma Dairesi raporunu açıkladı. Friedrich, ülkede anayasaya aykırı oluşumları izleyen Anayasayı Koruma Dairesi'nin (BfV) yenilenmesi gerektiğini söyledi. 

''Anayasayı Koruma Dairesi'nde reform şart''

 

 

''Anayasayı Koruma Dairesi'nde reform şart''

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, ülkede anayasaya aykırı oluşumları izleyen Anayasayı Koruma Dairesi'nin (BfV) yenilenmesi gerektiğini söyledi

Bakan Friedrich, başkent Berlin'de, bu ay sonunda görevinden ayrılacak BfV Başkanı Heinz Fromm ile bir basın toplantısı düzenleyerek, geçen yıl hazırlanan Anayasayı Koruma Dairesi raporunu açıkladı.

Almanya'da aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldürdüğünün ortaya çıkmasından sonra BfV'nin başarısız ve hatta gereksiz olduğu yönünde tartışmaların yaşandığını hatırlatan Friedrich, bu iddiaların doğru olmadığını, BfV sayesinde Almanya'da 9 terör eyleminin önlendiğini söyledi.

"Anayasayı Koruma Dairesi'nde reform şart" diyen Friedrich, BfV'nin çalışmalarının önemli ve gerekli olduğunu, bu çalışmalar sayesinde 8 radikal dinci dernek ile 9 aşırı sağcı derneğin yasaklandığını belirtti.

NSU'nun ortaya çıkmasından sonra aşırı sağa karşı mücadele merkezinin kurulduğunu ve bunun önemli bir adım olduğunu ifade eden Friedrich, eyalet hükümetleri ve muhalefet partileri ile de görüşerek BfV'nin yenilenmesi konusunda kararlar alacaklarını, bazı eyaletlerdeki BfV kurumlarının birleştirilmesi konusunun da görüşülebileceğini kaydetti.

Bakan Friedrich, radikal dincilerin ülke için hala büyük bir tehdit oluşturduğunu, aşırı sağcı ve aşırı solcu suç olaylarında da artış kaydedildiğini söyledi.

Friedrich ayrıca, bugünkü kabine toplantısında, görevinden ay sonunda ayrılacak Fromm'un yerine 1 Ağustos'ta Hans-Georg Maassen'in göreve başlayacağını açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Fromm, özellikle tek başına hareket eden radikal dincilerin büyük bir tehdit oluşturduğunu, radikal dinci akımın özellikle genç Müslümanlara ve Müslüman olan Almanlara cazip geldiğini söyledi. Aşırı sağcı katilleri taklit etmek isteyenlerin de ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Fromm, aşırı sağcı Almanya'nın Milliyetçi Demokratik Partisi'nin (NPD) de radikal dinciliği kendi çıkarları için kullanmaya çalıştığını belirtti.

Fromm, NSU'nun izine "çok daha önceleri rastlandığı" şeklindeki iddiaları da reddederek, NSU ile ilgili dosyaları imha eden üç görevli hakkında da soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

friedrich-an-rapor-b.jpg

Anayasayı Koruma Dairesi raporu

Friedrich ve Fromm tarafından açıklanan Anayasayı Koruma Dairesi raporunda ilk kez NSU terör hücresine de yer verilerek, bu hücrenin çekirdeğini, işledikleri cinayetlerden sonra intihar eden Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos ile polise teslim olan Beate Zschaepe'nin oluşturduğu ifade edildi.

NSU'nun, Köln kentinde düzenlenen bombalı saldırıdan ve birçok banka soygunundan da sorumlu olduğu ifade edilen raporda, aşırı sağcı partilerin bile bu tür olayları reddettiği ve bu yönde açıklamalar yaptığı kaydedildi.

Aşırı sağcı partilerin de izlendiği raporda, ülke çapında 225 aşırı sağcı dernek bulunduğu, aşırı sağcıların sayısının geçen yıl 2010 yılına göre 25 binden 22 bin 400'e gerilemesine rağmen, aşırı sağcılar ve aşırı solcular tarafından işlenen suç olaylarının arttığı belirtildi.

Raporda ayrıca, PKK ve YEK-KOM gibi bazı terör örgütlerinin de faaliyetlerini hala gizlice sürdürdüğü, gösteri ve sözde etkinliklerle hala bu örgütler adına para toplandığı kaydedildi.

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321