Almanya'nın kredi notu tehlikede

ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Almanya'nın daha önce istikrarlı olarak derecelendirilen kredi notu görünümünü negatif izlemeye alarak piyasaları tedirgin etti

Almanya'nın kredi notu tehlikede

 

 

Almanya'nın kredi notu tehlikede

ABD'li kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Almanya'nın daha önce istikrarlı olarak derecelendirilen kredi notu görünümünü negatif izlemeye alarak piyasaları tedirgin etti

Moody's Almanya'yı şoke eden açıklamasını ABD'de borsaların kapanışından hemen sonra yaptı. Dün geç saatlerinde yapılan uyarı, aynı gün Bild gazetesinde uzun bir mülakatı yayınlanan Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin "Ekonomimizin durumu iyi, uluslararası kuruluşlar da bunu teyit ediyor." şeklindeki açıklamasıyla derin bir tezat oluşmasına yol açtı.

ABD'li reyting kuruluşu Almanya ile birlikte Hollanda ve Lüksemburg'un kredi notlarını da mercek altına alarak her üç ülkenin kredi notu görünümünü negatif seviyesine çekti. Bu son gelişme şu ana kadar en iyi kredi notu olan "Aaa" derecesine sahip olan üç ülkenin en istikrarlı ekonomi niteliğini kaybedebileceği anlamına geliyor. En iyi kredi derecesine sahip olan ülkelerden sadece Finlandiya'nın kredi notu görünümüne dokunmayan Moody's yapılan son değerlendirmeyi Euro bölgesindeki krizin nasıl sonlanacağına ilişkin belirsizlikle gerekçelendirdi.

Moody's uzmanları Yunanistan'ın Euro bölgesinden ayrılmak zorunda kalmasının her geçen gün biraz daha olası hale geldiğini belirterek, bu senaryo gerçekleşmese dahi İspanya ve İtalya'nın yeni yardımlara ihtiyaç duyma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti. Yeni yardımlar için ise ödeme kabiliyeti yüksek ülkelerin devreye girmesinin gerekeceğini belirten Moody's analistleri, Almanya'nın da aralarında yer aldığı güçlü Euro bölgesi ülkelerinin hâlihazırda zaten zayıf ortaklara gereken desteği vermiş olduğunu hatırlattı. Bilindiği üzere Fransa ve Avusturya'nın 'Aaa' olan kredi notları da bu yılın başlarında düşürülmüştü.

ABD'li reyting ajansının Almanya'nın kredi notunu indirmesinin Alman ekonomisi açısından ciddi bir imaj problemine yol açmasından endişe ediliyor. Ancak Rheinische Post gazetesine konuşan Federal Ekonomi Bakanı Philipp Rösler bu endişelerin yersiz olduğunu savunarak, "Alman ekonomisi yapısal olarak hala çok iyi durumda." dedi. Avrupa genelinde önceden de bilinmekte olan belli risklerin sürdüğüne işaret eden Rösler, buna rağmen AB'de istikrarın sağlanması amacıyla alınan önlemlerin orta ve uzun vadede başarılı olacağına emin olduklarını ifade etti.

Moody's'in son hamlesi çerçevesinde Federal Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, "Almanya hâlihazırda Euro bölgesindeki istikrarın çıpasıdır. Euro bölgesi hakkında dile getirilen riskler yeni değil. ABD'li reyting ajansı kısa vadeli beklentileri ön plana çıkarırken, uzun vadeli istikrar hedeflerini göz ardı ediyor. Uluslararası finans piyasalarının Almanya'ya güveni yüksek." ifadelerine yer verildi. Maliye Bakanlığı'nın ABD'li kuruluşun negatif izleme kararı hakkında 'Moody's'in görüşü' ifadesini kullanması ve 'tek taraflı karar' şeklinde eleştirmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Bu arada Brüksel merkezli araştırma kuruluşlarından Bruegel'in uzmanlarından Nicolas Veron ise "Almanya'nın Euro bölgesindeki merkezi konumu dikkate alındığında ülkenin Euro krizinden tamamen kaçabileceği fikri gerçekçi değil." diyerek kredi görünümünün negatif izlemeye alınmasının makul olduğunu savundu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321