banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

Almanya'nın kara kitabı açıklandı

Almanya'da halktan toplanan vergilerin nasıl israf edildiğini bir kez daha gözler önüne seren Alman Vergi Mükellefleri Birliği (BdSt), 'Kara Kitap 2012'de yer verdiği onlarca çarpıcı örnekle yerel yönetimlerin plansız ve denetimsiz harcamalarda geldiği son noktayı ortaya koydu

banner197
Almanya'nın kara kitabı açıklandı

 

 

Almanya'nın kara kitabı açıklandı

Almanya'da halktan toplanan vergilerin nasıl israf edildiğini bir kez daha gözler önüne seren Alman Vergi Mükellefleri Birliği (BdSt), 'Kara Kitap 2012'de yer verdiği onlarca çarpıcı örnekle yerel yönetimlerin plansız ve denetimsiz harcamalarda geldiği son noktayı ortaya koydu

BdSt'nin kara kitabında başkent Berlin'de açılışı üç kez ertelenen yeni hava limanına fazladan harcanan milyarlarca eurodan, Hamburg'un soğuk iklimine 12 adet palmiye getirmek için 15 bin euroyu çöpe atan belediyeye kadar 119 örnek yer alıyor.

Alman Vergi Mükellefleri Birliği (BdSt) "Almanya'nın Kara Kitabı 2012" (Schwarzbuch 2012) adıyla yayınladığı son çalışmada yanlış planlama, denetim yetersizliği ve 'dünya şehri' olma hayali kuran yerel yönetimler yüzünden halktan toplanan milyonlarca euro tutarındaki verginin nasıl israf edildiğini bütün detaylarıyla gözler önüne serdi. Her yıl yeni israf örneklerini açıklayan BdST'nin kırkıncı kara kitabında, 2,1 trilyon Euro borcu olan Almanya'da yaşanan vergi israfı 119 çarpıcı örnek üzerinden ele aldı.

Vergi israfının kara kitabına girmeyi başaran çarpıcı örneklerin başında ise başkent Berlin'de açılışı üç kez ertelenen Schönefeld Havalimanı yer aldı. Teknik yetersizlikler nedeniyle bir türlü açılamayan hava limanının maliyeti 1,7 milyar eurodan 4,3 milyara yükseldi. Proje maliyetinin bu meblağı da aşması ihtimal dâhilinde görülüyor. Hamburg'da ise filarmoni orkestrası için inşa edilecek yeni konser salonunun 77 milyon euroya mal olması hedeflenirken, maliyet önce 241 milyon ve daha sonra da 323 milyon euroya çıktı. BdSt rakamın daha da yükselmesinden endişe ediyor.

ÜÇ GÜNLÜK GECİKME YÜZÜNDEN İKİ AYRI TESİSE ÇÖP PARASI ÖDENİYOR

Aşağı Saksonya eyaletinin Holzminden Belediyesi pahalıya mal olduğu gerekçesiyle çöpünü 2013 yılından itibaren Hammeln yerine Bremen'de imha etmeye karar verdi. Ancak Hammeln'deki çöp imha tesisleriyle yapılmış olan eski sözleşmeyi feshetmekte üç gün geciken belediye, şimdi iki ayrı çöp imha tesisine para ödemek zorunda kalacak. Üç günlük gecikmeye yol açan ihmalin halka fazladan maliyeti ise yüz binlerce euroyu bulacak.

ÜÇ KEZ İNŞA EDİLEN ÇOCUK HAVUZUNA FAZLADAN 40 BİN EURO HARCANDI

Gifizsee gölüne inşa edilmek istenen çocuk havuzunda ise vergilerin nasıl israf edildiği bir kez daha ortaya çıktı. Offenburg Belediyesi'nin 2007 yılında 110 bin euroya inşa ettirdiği havuz, daha sonra teknik altyapısı eski olduğu gerekçesiyle şehrin sağlık dairesi tarafından kapatıldı. Bunun üzerine yeniden inşa edilen havuz bu kez 33 bin euroya mal oldu. Ancak bu sefer de zeminin yosun tutması nedeniyle havuza girişi yasağı konuldu. Üçüncü denemede ruhsat alınabilen çocuk havuzuna son olarak 7 bin euro daha harcandığı tespit edildi. Eksik planlama nedeniyle fazladan harcanan toplam meblağ ise 40 bin euro oldu.

SOĞUK İKLİMDE PALMİYE HAYALİ 15 BİN EUROYA MAL OLDU

Hamburg'un Rahlstedt bölgesine 12 adet palmiye ağacı diken yetkililerin çok basit bir detayı atlaması nedeniyle oluşan zarar da yine halkın omzuna yüklendi. Çünkü Kuzey Almanya'nın palmiyelere uygun olmayan iklimi plansız şekilde dikilen ağaçların çürümesine ve 15 bin euroya varan yatırımın çöpe gitmesine yol açtı. Mecklenburg Vorpommern eyaletine bağlı Poel Adası'nda belediyenin yayalar için inşa ettiği köprüye bağlanan yolları unutması 15 bin euro fazladan masrafa yol açtı. Rheinland Pfalz eyaletindeki Nürburgring Parkı projesinin iflası ise eyalete tam 254 milyon euroya mal oldu.

DAYANIKSIZ PORTEKİZ GRANİTİNE 19,5 MİLYON EURO ÖDENDİ

Augsburg Anakent Belediyesi'nin Portekiz'den 19,5 milyon euro ödeyerek getirttiği granit taşları aşırı yağışlı hava şartlarına dayanamayınca, bu taşların iki aşamalı olarak değiştirilmesine karar verildi. Çöpe giden taşlara ve yeni kaldırım taşlarına ödenecek para ise yine halkın cebinden çıkacak. Baltık Denizi'nde yer alan Usedom Adası, ünlü yönetmen Roman Polanski'nin "Hayalet Yazar" (The Ghostwriter) adlı filmine 188 bin 390 euro tutarında sponsorluk desteği sağladı. Ancak çekimlerin bir kısmı da adada yapıldığı halde, Polanski'nin 60 milyon euro gişe geliri elde ettiği filmde her nedense adada geçen herhangi bir sahneye rastlamak mümkün olmadı.

BELEDİYENİN RİSKLİ YATIRIMLARI 33 MİLYON EUR'YA PATLADI

Schleswig Holstein eyaletindeki Raisdorf Tren İstasyonu'ndaki tuvaletlerde 2009 yılında 1 milyon litre su tüketilirken, bunun 2010 yılında 3,7 milyon litreye yükseldiği görüldü. Ancak eldeki veriler umumi tuvaletlerde yılda ortalama 300 bin litre su kullanıldığını gösteriyor. Bunun üzerine Raisdorf'daki aşırı su sarfiyatını incelemeye karar veren yetkililer fazladan 17 bin 200 euro ödenmesine yol açan arızanın iki yıldır bozuk olan hareket sensörlerinden kaynaklandığını belirledi. Saksonya eyaletinde ise Aue Belediyesi'nin faiz takasına dayalı riskli sözleşmeler yapması sonucu ortaya çıkan zarar, vergi mükelleflerine 33 milyon euroya mal oldu. Alman Vergi Mükellefleri Birliği'nden Reiner Holznagel kara kitapta yer alan israf örnekleri hakkında yaptığı açıklamada, "Gelecekte siyasilerden hesap soracağız. Bunun için de bütçe suistimaline karşı suç unsurlarının belirlenmesi gerekiyor." diye konuştu.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir