Almanya'nın Düsseldorf kentinde Suruç Katliamı protesto edildi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde dinci terör örgütü IŞİD'in bombalı saldırısı Düsseldorf'ta düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Almanya'nın Düsseldorf kentinde Suruç Katliamı protesto edildi

 
Almanya'nın Düsseldorf kentinde Suruç Katliamı protesto edildi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde dinci terör örgütü IŞİD'in bombalı saldırısı Düsseldorf'ta düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

32 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 100'ün üzerinde kişide yaralanmıştı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) Amara Kültür Merkezi önünde yaptığı basın açıklaması sırasında terör örgütü Işid'in bombalı saldırısında çoğu genç ve üniversite öğrencisi 32 kişi hayatını yitirmişti.

SGDF grubu Kobane'yi birlikte savunduk birlikte inşa edeceğiz sloganıyla yola çıkarak çeşitli çalışmalarda bulunacaklardı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) başkenti Düsseldorf 'ta Avrupa Barış ve Demokrasi Güçbirliği, çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi grupların ortaklaşa düzenledikleri protesto mitingine kötü hava koşullarına rağmen 1200 kişi katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitinge Alman Sol Parti (Die Linke) Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen' de katıldı.Burada bir konuşma yapan Dağdelen şunları söyledi:
“Suruç'ta yaşamlarını yitiren devrimci ve barış elçilerini saygıyla anıyorum. Onlar sadece insanlık görevini yerine getirip Suriye Kobane' de çeşitli çalışmalarda bulunacaklardı. Maalesef ne yazık ki dinci terör örgütü Işid tarafından gerçekleşen bombalı saldırıda katledildiler. AKP Hükümeti’nin desteklediği IŞID bölgede terör saldırılarını artırarak Türk, Kürt, Alevi, Sünni ve Ateist ayırt etmeden hepsini birbirine düşürürsek bölgenin huzurunu bozmak istiyor. Biz burada AKP'nin yanlış ve taraflı tutumuna ve Erdoğan ' nın saltanatına karşı çıkmak için toplandık. Türkiye' de insanlar Tayyip Erdoğan'ın saray sevdası yüzünden öldürülüyor. Yazık günah bu insanlara. Türk hükümeti Işid terör örgütü yerine Suriye ve Irak' taa ki Kürt halkını bombalıyor çünkü onlar ülkelerini Işide karşı savunuyorlar. Ve bu vesileyle Türkiye hangi safta olduğunu gösteriyor. Işid terör örgütüne destek veren her kurum insanlığın baş düşmanıdır. Erdoğan NATO Müttefik güçlerini de Suriye'yle savaşa sürmek istiyor. Almanya' nın faşist AKP hükümetine desteğini kınıyorum. Derhal Türkiye 'ye silah satışını durdurmasını ve Türkiye'deki askeri birliklerini geri çekmesini istiyoruz. Alman silahlarının büyük bir bölümünün Işide verildiğinin de bilincindeyiz. Erdoğan Sudi kralı öldüğünde Türkiye'de yas ilan ediyor fakat kendi ülkesinde insanlar katledilirken sesi çıkmıyor, bu büyük bir insanlık ayıbı, şiddetle kınıyorum. Yaşasın halkların kardeşliği. Faşizme karşı omuz omuza. Bizler dünyadaki tüm halkların kardeşlik barış ve demokrasi çerçevesi içerisinde birlikte yaşamasını istiyoruz”.Öte yandan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı adına konuşan Hüseyin Mat ise, “Suruç'ta yaşamlarını yitiren tüm devrimci canları saygıyla anıyorum. Bizler her kimse dünyanın neresinde olursa olsun demokrasi mücadelesi veren bütün halkların, azınlıkların yanındayız ve onların yoldaşlarıyız. Erdoğan hükümeti Kürt halkına yapılan saldırılardan dolayı çözüm sürecine darbe vurmuştur. Onu başkan yaptırmayacağız, biz Erdoğan'ı tarihin derin çöplüğüne atana kadar demokrasi mücadelemiz sürecektir. Türkiye 'de halkların kardeşlik mücadelesi kazanacaktır” dedi.

ha-ber.com / Hüseyin Gül / DüsseldorfGüncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2015, 08:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
no capulcu
no capulcu - 4 yıl Önce

pkk-teröristleri destekleyen alman sol partililerin orada ne isi varmis?

hüseyin
hüseyin - 4 yıl Önce

alman sol partisi kimseyi destekledigi filan yok suructa yasamlarini yitiren insanlari anmak icin ve terör örgütü isidi kinamak icin ordaydilar.........

SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321