banner269
Öne Çıkanlar Alman ulaşım Almanya FETÖ Angela Merkel Galatasaray

Almanyalı Aleviler topluca hacca gidiyor

Almanya Alevi İslam Birliği (AAİB) Genel Başkanı Alişan Hızlı, Almanya'dan hacca gitmek isteyen çok sayıda Alevi olduğunu bildirdi

banner197
Almanyalı Aleviler topluca hacca gidiyor

 

 

Almanyalı Aleviler topluca hacca gidiyor

Almanya Alevi İslam Birliği (AAİB) Genel Başkanı Alişan Hızlı, Almanya'dan hacca gitmek isteyen çok sayıda Alevi olduğunu bildirdi

Hızlı, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB), kendilerine Hac kontenjanı ayrılması için başvurdu.

"Biz İslam değiliz", "Alisiz Alevilik" gibi söylemlerin Alevi toplumunu rencide ettiğini vurgulayan Alişan Hızlı, geçtiğimiz yıl İran'da Meşhed ve Irak'ta Kerbela'yı ziyaret ettiklerini belirtti. Almanya Alevi İslam Birliği Başkanı Hızlı, şunları söyledi: "İmam Ali'nin evini, camisini ziyaret ettik. İmam Hüseyin'in mekanını, 12 İmamların mekanlarını ziyaret ettik. Her yerde Alevi toplumunda, yani Ehli Beyt evlatlarında namaz var, niyaz var, dua var, Kur'an var. Oradan döndükten sonra Alevi kanaat önderleri bana, 'Başkan bize yardımcı ol, biz Peygamber efendimizin mekanını da ziyaret etmek, Hacca gitmek istiyoruz' dediler. Zaten Aleviler tek tek, ben Aleviyim demeden gidiyorlardı. Bunu resmileştirelim deyip konuyu önce yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla görüştük."

Aleviler olarak Hacca gideceklerini duyulması üzerine az sayıda eleştirilerin yanı sıra Alevilerden yoğun takdir telefonları aldığını bildiren Hızlı, "Beni eleştiren üç kişi oldu. Ama yüzlerce telefon geliyor, mutlu olduklarını belirtiyor, iyi yapıyorsun diyorlar." dedi.

DİTİB Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Ali Özdemir ise, "Alevi kardeşlerimiz hacca gitmek istediklerini bildirdiler. Hacca gitmek isteyip bize müracaat eden tüm Müslümanlara yardımcı olmak bizim bir yükümlülüğümüzdür. Ama biz bir kontenjan veremiyoruz, kontenjanı Suudi Hac Bakanlığı veriyor. Alevi kardeşlerimize, bize verilmiş olan kontenjan içinde yer vereceğiz. Kendi din adamlarını da götürecekler. Ufak da olsa Alevilerin hacda farklı uygulamaları var. Alevi kardeşlerimizin Hac ile ilgili talebi benim bildiğim bir ilk ve bu anlamda çok önemli." diye konuştu.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir