banner216
Öne Çıkanlar Almanya ABD Berlin Türkiye PKK CHP

Almanya'daki Türklerin cenazeleri

Almanya'da yılda 4 binden fazla Türk vatandaşı hayatını kaybediyor. Burada ölen şahsın Türkiye'de defni 4 günü bulabiliyor.

banner197
Almanya'daki Türklerin cenazeleri

 

 

Almanya'daki Türklerin cenazeleri

Almanya'da yılda 4 binden fazla Türk vatandaşı hayatını kaybediyor. Burada ölen şahsın Türkiye'de defni 4 günü bulabiliyor.

Ölen vatandaşların cenazelerinin defni, konsoloslukların ya da Türkiye'deki yetkililerin hafta sonu tatilinde cenaze işlemi yapmaması sebebiyle gecikiyor. Konsoloslukların ve Türkiye'deki memurların tatillerde çalışmadığı bir durumda Cuma günü vefat eden bir vatandaşın naaşı, ancak Salı günü Türkiye'de defnediliyor.

Almanya'da vefat etmiş bir vatandaşın naaşının yurt dışına çıkarılabilmesi için Alman makamlarından ölüm belgesi (Leichenpass) alınması gerekiyor. Yerel yönetimlerde farklılıklar gösterse de Münih gibi bazı yönetim birimleri, hafta sonu da bu belgeyi hazırlayıp cenaze ile ilgilenen firmalara teslim ediyor.

Münih şehrinde cenaze nakil şirketi bulunan bir vatandaş, Münih'deki Alman mercilerinden hafta sonu ve resmi tatiller de dahil her zaman merhum vatandaşın ölüm belgesi ve diğer evraklarını temin edebildiğini, fakat TC Münih Başkonsolosluğu'nda Cuma günü mesai bitiminden Pazartesi gününe kadar hiçbir işlem yapamadığını söyledi. Bu şekilde mevtanın ancak Pazartesi günü akşamı uçağa yetiştirildiğini sözlerine ekleyen vatandaş, mevtanın Türkiye'de Salı günü defninin gerçekleşebildiğini anlattı.

TC Münih Başkonsolosluğu'nun cenaze nakil işlerinden sorumlu bir yetkili hafta sonu nöbet sistemi olmadığını kabul etti. Vatandaşlara ancak Cuma günü akşama kadar hizmet verebildiklerini söyleyen memur, işlemler için dört memurun hazır bulunması gerektiğini ve sadece çok acil durumlarda hafta sonu hizmet verebildiklerini kaydetti.

Bu işlemlerden sıkılan ve Almanya'da gömülmek isteyen vatandaşların da dikkatli olmaları gerekiyor. Almanya'da mezarlar ancak para karşılığı belirli bir süreliğine kiralanabiliyor. 10 yıl gibi bir sürenin ardından aynı mezara başka cenazeler de defnedilebiliyor.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir