banner216
Öne Çıkanlar terör Demokrasi Polis TDI Berlin İslamiyet

Almanya'daki Türklere dil sınavı ısrarı

Türk asıllı Alman Milletvekili Dağdelen, Almanya'nın aile birleşimi vizesi için dil sınavı ısrarını eleştirirken, 'Aile bütünlüğü insan hakkıdır, dil koşuluna bağlanamaz' dedi.

banner197
Almanya'daki Türklere dil sınavı ısrarı

Almanya'daki Türklere dil sınavı ısrarı

Türk asıllı Alman Milletvekili Dağdelen, Almanya'nın aile birleşimi vizesi için dil sınavı ısrarını eleştirirken, 'Aile bütünlüğü insan hakkıdır, dil koşuluna bağlanamaz' dedi.

Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, aile birleşimi vizesi için dil sınavı koşulunda ısrar eden Almanya'nın AB hukukunu ihlal ettiğini belirterek "Sadece geçen yıl 12 bin 488 kişi bu sınavda başarısız oldu. Aile bütünlüğü bir insan hakkıdır, dil bilgisi koşuluna bağlanamaz" dedi.

Dağdelen, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın (ABAD) 9 Temmuz’da Hollanda ile ilgili aldığı kararla yeniden gündeme gelen aile birleşimi vizesi ve dil sınavı koşulu hakkında açıklamalarda bulundu.

Alman hükümetinin, ABAD’ın Hollanda kararını tek taraflı yorumladığını ve bu kararın dil sınavı uygulamasını haklı çıkardığını savunduğunu belirten Dağdelen, "Aslında ABAD kararı özünde, aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelecek yabancı ülke vatandaşlarına uygulanan dil sınavı şartına son veriyor” görüşünü savundu.

ABAD'ın, Hollanda kararında uyum için önlemler alınabileceğini ifade ettiğini ancak bunların aile birleşimi hakkına zarar veremeyeceğini de kayda geçirdiğini vurgulayan Dağdelen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABAD kararı Almanya'ya gelecek eşlerin uyumunun kolaylaştırılması beklentisini ifade ediyor. Ancak Almanya’nın uygulamaları tam aksi yönde. Dil sınavını geçemeyen eşler aylar hatta yıllarca ayrı yaşamak zorunda kalıyor. Sadece geçen yıl 12 bin 488 kişi bu sınavda başarısız oldu. Aile bütünlüğü bir insan hakkıdır, dil bilgisi koşuluna bağlanamaz. Hileli uygulamaya son verilmeli, dil sınavı koşulu iptal edilmeli. Almanca en iyi Almanya’da öğrenilir.”

ha-ber.com

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
tispjg für mehr Demokratie 3 yıl önce

Bu "MODERN DIKTATÖRLÜK"mü?
1)Almanya yabancilar arasinda AYIRIMCILIGI önlemek icin 2006 Agustos unda AGBG"(Antidiskriminierungsgesetz) yasa cikariyor.Hemen 2007 de yeni bir yasayla (Türkenhinderungsgestzt)"zengin ülke vatandaslarrna degil de sadece Türklere LISAN TESTI " sartini getiriyor!
Neden?Yoksa demokrasi maskesi altinda "MODERN DIKTATÖRLÜK" yapiliyor da biz hala uyuyormuyuz?
2)Alman degil(!)Avrupaliyiz diye övünen Almanya ABAD kararlarini HICE saymakla celiskiye
düstügünün hala farkinda degil mi?
3)Demokrasi hocaligina soyunan,demokratik hukuk devleti oldugunu iddia eden Almanya ayirimcigi ( "LISAN TESTI") YASAYLA uygulamasiyla anayasanin"ESITLIK" ve "AILE MEFHUMU" kavramlarini cignedigini pek ala biliyor! Peki demokrat gecinin bizler neden HALA SUSUYORUZ?
Aradan 8 sene gecti.Lisan testi yüzünden evlilikler,aileler paramparca oldu! Hala susuyoruz!Anayasa DEFALARCA CIGNENDI yine SUSUYORUZ.Yazik! AVRUPA ve AVRUPANIN DEMOKRATLARI UTANIN! A.Akin

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir