Almanya'daki Türkler Ramazan'a hazırlanıyor

Almanya'da yaşayan Türkler, coşkulu bir şekilde Ramazan ayına hazırlanıyor. Evlerinde Ramazan temizliğini tamamlayan vatandaşların çoğu, Ramazan alış verişlerini yapmak için pazarlara akın ederken, her yıl olduğu gibi camiler de her akşam iftar yemekleri vermeye hazırlanıyor. 

Almanya'daki Türkler Ramazan'a hazırlanıyor

 

Almanya'daki Türkler Ramazan'a hazırlanıyor

Almanya'da yaşayan Türkler, coşkulu bir şekilde Ramazan ayına hazırlanıyor

Evlerinde Ramazan temizliğini tamamlayan vatandaşların çoğu, Ramazan alış verişlerini yapmak için pazarlara akın ederken, her yıl olduğu gibi camiler de her akşam iftar yemekleri vermeye hazırlanıyor.

Esnaf da Ramazan ayına göre planlama yaptı. Pideciler Ramazan ayına özel pideleri tezgahlara yerleştirirken, baklavacılar da üretimi artırdı. Lokantalar da, iftara gelen vatandaşlara çok sayıda yemek çeşidi sunmak için hazırlıklarını yaparken, bazı lokantalar sahur saatlerinde de açık kalacak.

Berlin Şehitlik Camii'nde görev yapan Bahattin Gedik, yaptığı açıklamada, camide öğle namazlarından sonra mukabele okunacağını, akşamları da herkese açık olan iftar yemekleri yenileceğini, daha sonra da teravih namazı kılınacağını belirtti.

Ramazan hazırlıklarını sürdüren ve pazarda alış veriş yapan Özcan Başoda ise, Ramazan'ın Türkiye'deki gibi olmadığını, çoğu zaman iftarı iş yerinde açmak zorunda kaldığını ifade ederek, "Türkiye'deki gibi rahat değiliz" dedi.

Kreuzberg semtindeki pazarda manavlık yapan Muhittin Çelikkaya, Ramazan'da meyve çeşitlerini artıracaklarını, ancak bu yıl Ramazan'ın tatil dönemine denk gelmesi nedeniyle vatandaşların çoğunun Türkiye'de olduğunu ifade etti.

Aynı pazarda pide satan İdeal Kanal, Ramazan için hazırlık yaptıklarını, bazı vatandaşların şimdiden bu ay için özel hazırlanan Ramazan pidelerini sormaya başladığını ve satışların arttığını söyledi.

Tavuk ve yumurta satan Kenan Tanrıverdi de, Ramazan ayı yaklaştıkça sevinç ve heyecanın arttığını belirterek, "Ramazan bereketlidir. Şükredene de Allah veriyor. Memnun olmadığım bir Ramazan ayı yoktur" dedi.

alm-ram-hazir-b.jpg

Kreuzberg semtindeki Şengüloğlu baklavacısının sahibi Murat Boyracı da, Ramazan'da personel sayısını artırdıklarını, daha uzun çalışacaklarını ve bu ay için tulumba ve güllaç gibi tatlıları da sürekli bir şekilde yapacaklarını belirtti. Daha fazla üretim yapacaklarını ifade eden Boyracı, satışların Ramazan ayında 2 ya da 3 katına çıktığını kaydetti.

İmren lokantasında çalışan Resul Kuşpınar da, Ramazan'da hizmetlerini artıracaklarını ve sahura kadar açık kalacaklarını belirterek, yemek ve çorba çeşitlerini artırdıklarını söyledi.

alm-ram-hazir-c.jpg

Bremen kentinde bir restoran işleten, ayrıca spor ve turistik eşya satan bir dükkana sahip olan iş veren Cumali Biçerler, Ramazan ayını dört gözle beklediklerini belirterek, "Ramazan ayı bereket ayıdır. Yaz ayına isabet etmesi, oruç tutanları biraz zorlayacak olsa da, İslam dini kolaylık dinidir. Aynı zamanda inançlı kişiler için hiç bir şey de zor değildir" diye konuştu. Biçerler, Ramazan ayı için en büyük temennisinin Suriye'deki kanlı olayların sona ermesi olduğunu kaydetti.

alm-ram-hazir-d.jpg

Bremen kentinde 11 yıldır manavlık yapan Hamdi Sarıkaya da, Ramazan ayında manevi duygu seli yaşandığını ifade ederek, "Müslümanlar için kutsal bir ay olan Ramazan'da dini vecibelerini yerine getirene ne mutlu" dedi. Müşterilerinin genelde Alman olmasından dolayı satışlarında bir fark yaşamadığını da kaydeden Sarıkaya, Ramazan ayının tüm dünyaya barış ve kardeşlik getirmesini diledi.

alm-ram-hazir-e.jpg

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Bilali Habeşi Camii derneğinin başkanı Bekir Kozak, gurbette Ramazan ayının Türkiye'yi aratmayacak şekilde geçmesi için dernek olarak ellerinden gelen çabayı harcadıklarını belirterek, kapılarının herkese açık olduğunu, camide her akşam iftar yemeği vereceklerini söyledi.

alm-ram-hazir-f.jpg

Bilali Habeşi Camii'nin din görevlisi Şaban Anuştekin de, "Ramazan ayı, biz Müslümanlar için ayrı bir değer taşıyor. Rahmet ve mağfiret ayı olduğundan dolayı, inanan gönüller bu ayı sevinçle beklerler. Vatandaşlarımızın bu aydan, dualarıyla, tutacakları oruçlarıyla, yapacakları hayırlarla ve verecekleri iftarlarla en güzel bir şekilde yararlanacaklarına inanıyorum. Hayatın anlamı Ramazan'da daha iyi anlaşılıyor. Ve Ramazan sonrası gelen bayramla" şeklinde konuştu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321