banner216
Öne Çıkanlar CHP AKP Obama Türkiye FETÖ Oranienplatz

Almanya'daki Türk algısı

Almanya'da yapılan bir araştırma, buradaki Türklerin "Almanya'yı yurt olarak görme" algılarının eskisi kadar güçlü olmadığını ortaya koydu

banner197
Almanya'daki Türk algısı

 

 

Almanya'daki Türk algısı

Almanya'da yapılan bir araştırma, buradaki Türklerin "Almanya'yı yurt olarak görme" algılarının eskisi kadar güçlü olmadığını ortaya koydu

Info adlı araştırma enstitüsü tarafından 1011 Türk arasında yapılan ve Berlin'de açıklanan araştırmaya göre, Türklerin "Almanya'yı yurt olarak görme" algılarının 3 yıl öncesine göre daha zayıf olduğu ifade edildi.

Araştırmada, Türklerin sadece yüzde 15'inin Almanya'ya "yurt" gözüyle baktığı, 2009 yılında bu oranın yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtildi. Türkiye'ye dönmek isteyenlerin oranı da aynı dönem içinde yüzde 42'den 45'e yükselirken, sadece Türklerle birlikte olmak istediğini söyleyen Türklerin oranının 2010 yılından beri yüzde 40'dan 62'ye yükseldiği ifade edildi.

"İslamiyet'in tek gerçek din olduğuna inanan" Türklerin oranının da 2010 yılından beri artarak yüzde 72'ye ulaştığı bildirilirken, 30 yaşın altındaki Türk gençlerin yüzde 70'inin Almanya'daki camilerin sayısının yetersiz olduğuna inandığı kaydedildi.

"Kendisini çok dindar olarak gören" Türklerin oranının da 2009 yılından beri yüzde 33'den 37'ye yükseldiği, 30 yaşın altındaki Türk gençlerin yaklaşık üçte ikisinin ücretsiz Kuran-ı Kerim dağıtılması kampanyasını desteklediği belirtilen araştırmada, yabancı görünümlerinden dolayı hakarete uğradığını söyleyen Türklerin oranının 2010 yılından beri yüzde 42'den yüzde 29'a kadar gerilerken, saldırıya uğradığını söyleyen Türklerin oranının ise yüzde 8'den yüzde 16'ya yükseldiği kaydedildi.

Araştırmada ayrıca, Türkiye'ye dönmek isteyenlerin oranının da yüzde 42'den yüzde 45'e yükseldiği, buna karşılık Türklerin yüzde 79'unun Almanya'yı "dünyaya açık bir ülke" olarak gördüğü, Türklerin yüzde 68'inin din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerektiğine inandığı ve yüzde 78'inin de Alman toplumuna tümüyle uyum sağlamak istediği belirtildi.

Türklerin yüzde 95'inin, çocuklarının iyi Almanca öğrenebilmesi için küçük yaşlardan itibaren çocuk yuvalarına gönderilmesini desteklediği, sadece yüzde 8'inin, çocuklarının tümüyle Türk öğrencilerden oluşan sınıflarda eğitim görmesini istediği de araştırmanın sonuçları arasında yer aldı.

Araştırmada, Almanya Merkez Bankası'nın eski yönetim kurulu üyesi olan Thilo Sarrazin'in Müslümanlar hakkında yaptığı olumsuz açıklamaların ve aşırı sağcı NSU terör hücresinin işlediği cinayetlerin, Türklerin Almanya algılamasını olumsuz etkilediğinin tahmin edildiği belirtildi.

NSU'nun öldürdüğü 8 Türk ile 1 Yunanın yakınlarının sorunlarıyla ilgilenmekle görevlendirilen ombudsman Barbara John ise, araştırmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, verilen yanıtların, Almanya'da yaşayan Türklerin daha da radikal hale geldiği ya da Alman toplumuna karşı daha farklı bir kültür geliştirme çabası içine girdiği şeklinde algılanmaması gerektiğini söyledi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir