Almanya'da Vegan Dönerin kralı bir Türk

Almanya’nın Münih kentinde yaşayan 30 yıllık aşçı Erbil Günar, özel yaptığı vegan dönerle bu alanda Avrupa’nın kralı olma yolunda.

Almanya'da Vegan Dönerin kralı bir Türk

 
Almanya'da Vegan Dönerin kralı bir Türk

Almanya’nın Münih kentinde yaşayan 30 yıllık aşçı Erbil Günar, özel yaptığı vegan dönerle bu alanda Avrupa’nın kralı olma yolunda.

Münih’te 35 yıldır aşçılık yapan Erbil Günar, hububattan yaptığı vegan dönerle Avrupa ve Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Dünya piyasasında ilk kez Münih’te piyasaya sürülen vegan döner tüm Avrupa’ya hızla yayılıyor. Kısa zamanda Almanya'nın birçok kentinde bayilikler veren Günar, Münih’te 4’üncü şubesini açtı. Bayburtlu Günar, vegan döneri nasıl bulduğunu şöyle anlattı:

“Değişik hububat ve baharatları karıştırarak dokuz yılı aşkın süre deneyler yapmaya başlayıp vegan döneri yapmayı başardım. Bu dönere bulduğum özel formülle hububattan hazırladığım karışıma döner eti lezzeti vermeyi başardım. Bazı yerlerde peynirli sosla karıştırıp vejetaryen döner olarak satıyorlar. Benim buluşumda artık vejetaryenler ve veganlar da, et tadıyla döner yiyebiliyor. Soya fasulyesinden yapılan dört değişik sosla sunduğum döner çok beğenildi ve Dünya patentini de aldım.”

Aynı vegan karışımlardan lahmacun, pide, börek ve baklava gibi ürünleri vegan yaptığını belirten Günar: “Almanya çapındaki şubelerimiz günden güne artıyor. Bir Rus gıda şirketi ile Rusya pazarına da girmeye hazırlanıyoruz. Şube açmak isteyenlere özel seminerler veriyoruz” dedi.

Veganlığı adeta bir misyon olarak gören Erbil Günar, Almanya’daki veganlık konulu tüm fuarlara katılarak dönerini tanıtıyor. Son olarak Münih’teki bir vegan fuarına katılan Erbil Günar’ın vegan döner çadırı önünde uzun kuyruklar oluştu.

Veganlık, hayvanları ve çevreyi önemseyen, endüstriyel hayvancılığa karşı etik alternatifleri destekleyen bir akım. Almanya'nın büyük kentlerinde sayısı giderek artan vegan marketleri ve restoranları bu yaşam tarzını benimsemeyi giderek kolaylaştırıyor. Alman Vegan Derneği'nin rakamlarına göre Almanya’da yaklaşık 800 bin kişi vegan beslenme tarzını benimsiyor.ha-ber.com/Ahmet İNCEL / MÜNİHGüncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321