Almanya'da tarihi olay

Almanya'da ilk kez Hamburg eyaletinde Müslümanlar ve Alevilere hukuki alanda diğer topluluklarla eşitlik sağlanması konusunda ''Hak Eşitliği Antlaşmasının'' (Staatsvertrag) imzalanacağı bildirildi

Almanya'da tarihi olay

 

 

Almanya'da tarihi olay

Hamburg Eyaletinde Hükümet Aleviler ve Müslümanlar arasında ''Hak Eşitlik Antlaşmasını'' imzalayacak

Almanya'da ilk kez Hamburg eyaletinde Müslümanlar ve Alevilere hukuki alanda diğer topluluklarla eşitlik sağlanması konusunda 'Hak Eşitliği Antlaşmasının' (Staatsvertrag) imzalanacağı bildirildi.

Hamburg eyaleti Başbakanı Olaf Scholz (SPD), Başbakanlık Müsteşarı Christoph Krupp, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) adına Dr. Zekeriya Altuğ, İslam Şurası adına Daniel Abdin, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) adına Murat Pırıldar, Alevi Toplumu adına Aziz Alsandemir eyalet parlamentosunda düzenledikleri ortak basın açıklamasında 2006 yılından beri eyalet hükümeti ile devam eden müzakerelerin başarı ile sonuçlandığını açıkladılar.

Eyalet Başbakanı Scholz, Müslüman ve Alevi toplumunun hak ve sorumluluklarının onaylanması ve onların toplumun merkezinde yer alması bakımından bu antlaşmanın önemli bir sinyal olduğunu belirterek, müzakerelerin başarı ile sonuçlanmasının 'uyum politikasının ilerlemesi' olarak gördüğünü söyledi.

Müslümanlar ve Aleviler ile imzalanacak 'Hak Eşitliği Antlaşması' ile din derslerinin içeriğinin belirlenmesinde Hamburg'da Protestan Kilisesinin yanı sıra Müslümanlar ve Alevilerin de rol oynayacağına dikkat çeken Scholz, bu antlaşma ile Müslüman ve Alevilere hukuki anlamda eşitlik statüsünün verileceğini bildirdi.

Müslümanlar ve Aleviler ile Hak Eşitliği antlaşmasının Eylül ayında Hamburg parlamentosunda genel kurulda yapılacak oylama sonucunda imzalanması bekleniyor.

hamb-tarih-anl-b.jpg

''TARİHİ BİR OLAY''

Müslümanlar ile eyalet hükümeti arasında diğer dini topluluklarla Müslümanlara eşitlik statüsü sağlayacak 'Hak Eşitliği Antlaşmasının' Müslümanların Hamburg'da tanınması bakımından önemli olduğunu ve bunu tarihi bir olay olarak değerlendiren DİTİB Kuzey Almanya Bölge Başkanı Altuğ, Müslümanlara kurumsal olarak eşitlik verilmesinden dolayı memnun olduklarını belirtti.

Müslümanların Hamburg'un bir parçası olduğunu ve Hamburg'u 'ana vatanı' olarak gördüklerini ifade eden Altuğ, antlaşma ile Müslümanlara yeni haklar verilmesinden ziyade var olan anayasal hakların ve sorumlulukların pekiştirilecek olmasına dikkat çekti.

Antlaşmanın Müslümanların kurumsal bir aktör olarak tanınması açısından önemli olduğunu ve antlaşma ile anayasada yer alan mevcut hakların garanti altına alınacağına işaret eden Altuğ, Almanya'da İslam dininin üçüncü büyük bir din olduğunu hatırlattı. Altuğ ayrıca, bu tarihi olayın gerçekleşmesinde katkıda bulunan bütün siyasi partilere ve sivil organizasyonlara teşekkür etti.

hamb-tarih-anl-c.jpg

''HAMBURG'DA ALEVİLERE DE EŞİTLİK STATÜSÜ VERİLDİ''

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) 2. Başkanı Aziz Alsandemir ise, Hamburg gibi liberal ve dünyaya açık bir eyalette Aleviler ile eyalet hükümeti arasında 'Hak Eşitliği' antlaşmasını olumlu bulduklarını ifade ederek, Aleviliğin de bu antlaşma ile diğer dinler gibi eşit statüde görüleceğini vurguladı.

Alsandemir şöyle konuştu: ''Bu antlaşma ile Aleviler de diğer dini topluluklar hukuki anlamda aynı değerde olacak. Alevilik bir dindir. Hamburg'da 'Hamburger Model' diye din dersi uygulamasına göre bütün dinler öğrencilere okutulacak. Bu antlaşma ile Alevilik de din dersi kapsamında Alevi öğretmenler tarafından okutulacak. Üniversitede Alevilik dininin araştırılması konusunda bir masa oluşturulacak. Böylelikle gelecekte Aleviliği öğretmek üzere bilim adamı da yetişmiş olacak. Bu modelle ön yargıların kırılacağına inanıyorum'' dedi.

Türkiye'de Alevilerin eşit haklara sahip olmadığını hatırlatan Alsandemir, 'Türkiye'de Başbakan Erdoğan cem evlerini bir ucube ya da cümbüş yeri olarak gördüğünü açıkladı. Türkiye'de Aleviler ciddiye alınmamakta. Hamburg'da Aleviler tüm haklara sahip olurken, Türkiye'de ise bu haklardan yoksun bırakılmaktadır. Türkiye'de inancımızı başkaları tarif etmeye kalkışıyor. Burada eşitlik ve hukuktan bahsedenler, bizimle aynı masada oturanlar bizlere (Alevilere) aynı hakkı Türkiye'de de vermeliler'' şeklinde konuştu.

Alsandemir ayrıca, Hamburg'da imzalanacak 'Hak Eşitliği 'antlaşması ile Alevilere de medya kuruluşlarında eşit bir biçimde temsil etme hakkının doğduğunu ve bunun da tarihi bir olay olarak değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

hamb-tarih-anl-d.jpg

Antlaşma Müslümanlara neler getiriyor?

''Hak Eşitliği Antlaşması'' ile Müslüman kadınlar kılık kıyafetinden dolayı mesleklerini yerine getirmede hiçbir şekilde kısıtlanmayacak. Antlaşmaya göre, dinî toplulukların temsilcileri doğrudan muhatap kabul edilecek, din dersleri müfredatını DİTİB, İslam Şurası ve İslam Kültür Merkezleri Birliği'nden oluşan ortak komisyon belirleyecek. İslam din dersi pedagojik eğitim alan öğretmenler tarafından verilecek, dinî bayramlarda Müslüman öğrenciler derslerden muaf tutulacak, kubbeli ve minareli cami inşasına onay verilecek, Müslüman öğrenciler ve kadınlar dinî inancından ve kılık kıyafetinden dolayı mesleklerini yerine getirmede hiçbir şekilde kısıtlanmayacak. Haftanın belirli gününde ve saatinde Müslümanlara özgü radyo ve televizyon yayınlarına izin verilecek. Şu ana kadar Hamburg'daki okullarda din derslerinin içeriği Protestan Kilisesi tarafından belirlenmekteydi, bundan sonra ise artık Müslümanlara da ders içeriğini belirleme hakkı verilecek. Antlaşma Müslümanlara, özellikle de Türklere 'özel okul ya da üniversite kurma hakkı'' tanımıyor.

Bu haklara benzer hakların aynısı Aleviler için de tanınacak.

Basın toplantısında SPD Hamburg eyalet milletvekilleri Ali Rıza Şimşek, Kazım Abacı, Hamburg Anadolu Alevileri Kültür Birliği (HAAKBİR) Başkanı Ali Ay, Kuzey Almanya İslam Toplumu (BİG) Başkanı Ramazan Uçar, Hamburg Alevi Toplumu Başkanı Hüseyin Kayaturan, İslam Şurası Başkanı Dr. Mustafa Yoldaş da izledi.

hamb-tarih-anl-e.jpg

ha-ber.com / Hamburg 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2012, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321