banner269
Öne Çıkanlar Almanya Alman Berlin FETÖ Galatasaray Avrupa Birliği

Almanya'da ''sünnet yasası''na onay

Almanya'da hükümetin hazırladığı ve erkek çocukların sünnet edilmesini düzenleyen yasa tasarısı Federal Meclis'ten geçti

banner197
Almanya'da ''sünnet yasası''na onay

 

 

Almanya'da "sünnet yasası"na onay

Almanya'da hükümetin hazırladığı ve erkek çocukların sünnet edilmesini düzenleyen yasa tasarısı Federal Meclis'ten geçti

Meclis'te yapılan oturumda yapılan oylamada, ''sünnet yasası'' 434 milletvekilinin oyu ile kabul edildi. Oylamada, 100 milletvekili "hayır" oyu kullanırken, 46 milletvekili çekimser kaldı. Böylelikle belli koşullar altında ebeveynlere çocuğunu sünnet ettirmeye izin verildi.

alm-sunnet-yasa-onay-b.jpg

Muhalefet partilere üye çoğu kadın 66 milletvekili tarafından hazırlanan ve erkek çocukların sünnet edilmesinin 14 yaşından sonra yapılmasını öngören ''alternatif yasa tasarısı'' ise mecliste çoğunluk bulamadı ve reddedildi. Görüşmeyi Müslüman ve Yahudi cemaat temsilcileri de izledi.

alm-sunnet-yasa-onay-c.jpg

Çocukların sünnet edilmesine izin veren ve bugün Federal Meclis'te kabul edilen yasaya göre, tıbbi kurallar göz önünde bulundurularak çocukların en az şekilde acı çekerek sünnet olması, bu konuda şüphe duyulması durumunda uyuşturulma veya narkoz verilmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra sünnetin, çocuğun sağlığında tehlike oluşturmaması isteniyor.

alm-sunnet-yasa-onay-d.jpg

Köln Eyalet Mahkemesi'nin Mayıs ayında aldığı bir kararla erkek çocuklarının sünnet edilmesi "adam yaralama" suçu kapsamına alınmıştı.

Bunun üzerine Almanya'da sünnet konusunda tartışmalar yaşanmış, Yahudiler ile Müslümanlar bu duruma tepki göstermişti.

Federal Meclis, büyük çoğunlukla aldığı kararla Alman hükümetinden bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapmasını istemişti. Sözkonusu yasa tasarısı Federal Eyalet Temsilciler Meclisi'nde görüşülerek kabul edilmiş ve Federal Meclis'e gönderilmişti. Federal Meclis'te yapılan ilk görüşmeden sonra alt komisyonlarda ele alınmış, bugün de yeniden genel kurula getirilmişti.

alm-sunnet-yasa-onay-e.jpg

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir