Almanya'da sel tehlikesi baş gösterdi

Almanya'da Noel tatili boyunca havaların sıcak geçmesine bağlı olarak yağan yağmur ve kar erimesiyle birlikte nehir seviyeleri de bir hayli yükseldi

Almanya'da sel tehlikesi baş gösterdi

 

 

Almanya'da sel tehlikesi baş gösterdi

Almanya'da Noel tatili boyunca havaların sıcak geçmesine bağlı olarak yağan yağmur ve kar erimesiyle birlikte nehir seviyeleri de bir hayli yükseldi

Bazı bölgelerde sel suları görülmeye başlarken, nehirlerdeki gemi trafiği de sınırlı olarak yapılabiliyor.

Almanya son yılların en sıcak kış günlerini yaşıyor. Noel tatili süresince ülkenin bazı yerlerinde termometreler 20 dereceyi gösterirken, soğuk hava ve şiddetli kış şartlarından eser görülmüyor.

Rita adı verilen sıcak hava dalgası beraberinde ülkeye yağmur getirirken, daha önce yağan karlar da erimeye başladı. Böylelikle nehirlerdeki su seviyesi yükseldi.

Karlsruhe şehrinde bulunan Sel İzleme Merkezi, Main nehrinin Baden Württemberg eyaletindeki Wertheim bölgesinde suların iyice yükseldiğine dikkat çekti.

Bavyera eyaletindeyse Main ve Tuna nehirleri yer yer taşarak yakınlardaki tarlaları sular altında bıraktı. Hessen eyaletinden geçen Rhein nehri de benzer manzaraların yaşanmasına neden oldu.

GEMİ SEFERLERİ AKSIYOR

Bununla birlikte Rhein nehrindeki su seviyesinin kritik yükseklik olan 7,5 metreye ulaştığı ve nehir üzerindeki gemi seferlerinin de kontrollü olarak yapıldığı bildirildi. Nehrin Maxau ve Düsseldorf bölümdeyse durumun ciddi olduğu belirtiliyor.

Aynı şekilde Thüringen, Saksonya ve Sachsen-Anhalt eyaletlerinden de alarm sinyalleri geldiğini belirten Sel İzleme Merkezi, önümüzdeki saat ve günlerde sel tehlikesinin artacağını kaydetti.

HAVALAR KISMEN SOĞUYACAK

Öte yandan Offenbach kentinde bulunan Alman Meteoroloji Merkezi DWD, havaların haftasonundan itibaren kısmen soğuyacağını açıkladı. DWD'ye göre sıcaklıklar 2 ile 10 derece arasında seyredecek.

Özellikle kuzey ve doğu bölgelerinde soğuklar etkisini artıracak. Kurum, cuma gününden itibaren yollarda yeniden buzlanma görülebileceğine de dikkat çekti. Yüksek yerlerde de zaman zaman kar yağışı görülebileceğine işaret etti.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2012, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321