Almanya'da ''Savaşa Hayır'' mitingi

Hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin Meclis'ten geçmesinin ardından Almanya'nın Hamburg kentinde 'savaşa hayır' mitingi düzenlendi

Almanya'da ''Savaşa Hayır'' mitingi

 

 

Almanya'da ''Savaşa Hayır'' mitingi

Hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin Meclis'ten geçmesinin ardından Almanya'nın Hamburg kentinde 'savaşa hayır' mitingi düzenlendi

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonunun (DİDF)öncülüğünde, Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği (HADD) , Hamburg Alevi Kültür dernekleri, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve El Ele Derneklerinin destek verdiği mitingde 'savaşa hayır' sloganları atıldı ve hükümetin savaş yanlısı politikası eleştirildi.

hamb-sav-hayir-b.jpg
hamb-sav-hayir-c.jpg

Hamburg'un Sternschanze tren istasyonunda toplanan ve kortejler eşliğinde devam eden yürüyüş yoğun güvenlik önlemleri altında Schulterblatt'ta son buldu. Mitingde Sol Parti milletvekili Mehmet Yıldız, Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Kazım Abacı, Yeşiller Partisi ilçe belediye meclis üyeleri Bayram İnan ve Yusuf Uzundağ da hazır bulundu.

Yürüyüşe daha önce destek verdiklerini açıklayan ATİF Derneği'nden (Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu) bazı üyeler ise, HADD ve TGB çatısı altında 'Kemalist ideolojiyi savunanlarla birlikte' mitinge katılmak istemediklerini belirterek mitingden çekilme kararı aldılar.

hamb-sav-hayir-d.jpg

Sternschanze tren istasyonunda kalabalığa hitaben bir konuşma yapan DİDF Hamburg Başkanı Sinan Özbolat, Akçakale katliamın bir başlangıç değil sonuç olduğunu belirterek, ''Urfa'nın Akçakale ilçesine 5 vatandaşın katledilmesine yol açıp, Türkiye-Suriye hattında gerilimi daha da yükseltti. Bu saldırıdan hemen sonra TBMM, AKP ve MHP'nin oylarıyla yabancı ülkelere (Suriye'ye) asker gönderme kararı aldı. Tezkere kararı, bölgede huzuru ve sükûneti sağlamaktan çok savaş çığırtkanlığını bir üst boyuta taşımanın, İran ve Irak gibi komşu ülkeleri de kapsayan bir savaş ortamına yönelik atılmış adımdır'' dedi.

AKP'nin Türkiye'yi savaş batağına sürüklediğine işaret eden Özbolat, ''İçerde Türk-İslam birliği üzerine politika inşa eden, Ortadoğu'da Sünni-İslam birliği sağlayarak savaş peşinde koşan AKP hükümeti, Türkiye'yi tehlikeli bir eşiğe getirmiştir. AKP bir savaş hamlesiyle aynı zamanda Suriye'deki Kürtlere de gözdağı verme, onların kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktadır'' şeklinde konuştu.

hamb-sav-hayir-e.jpg
hamb-sav-hayir-f.jpg

Sol Parti milletvekili Yıldız ise, Amerika ve Batılı devletlerin aktif savaş yanlısı olduklarını, Erdoğan, Obama ve Merkel'in savaş yanlısı tutumlarının asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ortadoğu'da yaşayan halkların kardeş olduklarını ve savaşa karşı her zaman mücadele edeceklerini vurgulayan Yıldız, savaş hazırlıklarının derhal durdurulması gerektiğini belirtti.

hamb-sav-hayir-g.jpg

ha-ber.com/Hamburg

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321