Almanya'da Ramazan Bayramı mesajları

Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, Ramazan Bayramı mesajı yayınlayarak Müslümanların bayramını kutladı. Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat da Ramazan Bayramı mesajı yayınladı.  

Almanya'da Ramazan Bayramı mesajları

 

 

Almanya'da Ramazan Bayramı mesajları

Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, Ramazan Bayramı mesajı yayınlayarak Müslümanların bayramını kutladı

Wowereit mesajında, barış ve barışmanın tüm toplumun temel taşları olduğunu belirterek, "Bayramınız, barış ve barışma bayramıdır" ifadesini kullandı.

Açıklık ve hoşgörünün Berlin için çok önemli değerler olduğunu, bu değerlerin, kendilerini farklı kültür ve dine ait hisseden insanlar arasındaki barışçı yaşamın da temelini oluşturduğunu ifade eden Wowereit, herkesin kendisini istediği gibi geliştirmesi ve farklı insanlarla birlikteliği bir zenginlik olarak görmesi gerektiğini kaydetti.

Wowereit, "Bu mesaj, Berlin'deki tüm dinler ve mezhepler tarafından anlaşılmaktadır. Bu düşüncelerle bayramınız için en iyi dileklerimi iletiyorum" ifadesine yer verdi.

Almanya Türk Toplumu'ndan bayram mesajı

Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat da Ramazan Bayramı mesajı yayınladı.

Kolat mesajında, "Almanya'da artık yerleşik bir toplum olan Türklerin böylesi önemli günlerde bir araya gelmeleri, aralarındaki diyaloğu geliştirmeleri, küskünlüklerden kurtulmaları, kültürel değerlerine sahip çıkmaları önemlidir. İçinde yaşadığımız toplumla uyum içinde geliştireceğimiz kültürel değerlerimizi yeni kuşaklara aktarmak önemli bir görevdir. Avrupa'da, özellikle Almanya'da kimi çevrelerin İslam dinini politikaya alet ederek çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Almanya Türkleri'nin bu tür girişimlere sıcak bakmadığına inancım tamdır. Bu çevrelerin İslamı da kullanarak, Türklerin uyum sağlamadıklarını dile getirdiklerini görüyoruz. Bunun da önyargılı bir tutum olduğunu bilmenizi isterim. İçinde yaşadığımız toplumla uyum içinde insanlarımızın dinsel gereksinmelerinin karşılanması Almanya Türk Toplumu için çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı NSU terör hücresinin işlediği cinayetlerin bazı kesimleri şaşırttığını da ifade eden Kolat, "Bizler bu duruma şaşırmadık ve her an olabileceğini biliyorduk. Nitekim belgeleri hasır altı etme girişimleri bu yaklaşımlarımıza destek verici niteliktedir. Bu toplumda var olmamız ve bu toplumu daha çağdaş ve demokratik bir hale getirmemiz bizim de sorumluğumuzdur. Çalışmalarımız boşa gitmemeli, tam tersi şimdiden sonra daha kararlı ve daha özgüvenli adımlar atmalıyız. Almanyalı Türkler Almanya'nın geleceğini inşa edecek konuma gelmişlerdir. Bu nedenle üzerimizdeki sorumluluk daha da artmış bulunmaktadır" ifadesine yer verdi.

Bunun bilincinde hareket ederek sadece göç ve uyum konularıyla ilgilenilmesi yerine, Almanya'daki tüm konularla ve siyaset ile yakından ilişki içinde olunmasını doğru bulduğunu kaydeden Kolat, "Alman arkadaşlarımız ve dostlarımız ile daha yakın çalışmalarda bulunmanızı ve daha sıkı dostluklar kurmanızı diliyorum. Bu şekilde kendimiz, çocuklarımız ve gelecek kuşaklar için daha yaşamaya değer bir ortam sağlayabiliriz. İnsanlık değerlerini yaşayan, savunan ve var olmasını sağlayan bir Almanyalı Türkler olarak görülmemizi içtenlikle diliyorum" ifadesini kullandı.

Milli Görüş teşkilatının bayram mesajı

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün de yayınladığı Ramazan Bayramı mesajında, Allah'tan barış, adalet ve hoşgörünün yaygınlaştığı bir dünya niyaz ettiklerini belirterek, "Toplumların bireysellik karşısında eridiği, insanların bireysel bir yaşamı tercih ettiği bir dönemde, bayramlarımız adeta birer kurtarıcı vazifesi görürler. Bırakın akraba ve hısımlarımıza zaman ayırmayı, çoğunlukla kendi evimizdeki aile efradımıza dahi zaman ayıramadığımız günümüz hayat akışı içerisinde, hiç olmazsa bayramlarımızda sevincimizi paylaşacak ve bu paylaşmayı da ibadet haline getirecek olan ziyaretlerimizi, buluşmalarımızı, en azından telefonlaşmalarımızı ihmal etmeyelim" ifadesine yer verdi.

Ortak yaşanamayan bayramların bayram olamayacağını ifade eden Ergün, "Bunun içindir ki bu bayramımızı huzurun, barışın ve kardeşliğin yeşerdiği, kin, nefret, dargınlık, düşmanlık ve husumetin yerini sevgi, saygı, muhabbet ve ziyaretleşmelerin aldığı günlere çevirelim. Bayramların kaynaşma ve hatırlama günleri olmasını vesile kılarak aramızda olan mesafeleri kaldırıp, şefkat ve merhamet elimizi birbirimize uzatalım" ifadesini kullandı.

Arakan'da, Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da, Somali'de ve diğer birçok ülkede bayramı mahzun ve buruk geçiren milyonlarca insan için de dua edilmesi çağrısında bulunan Ergün, "Bu kardeşlerimize ulaştırdığımız maddi yardımların yanı sıra onlara sunabileceğimiz en büyük zenginliğimiz dualarımız olacaktır, onlardan dualarımızı esirgemeyelim. Allah hepsinin yardımcısı olsun" ifadesine yer verdi.

Sol Parti Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Hakan Taş da cami inşaatlarına karşı çıkan "Pro Deutschland" adlı aşırı sağcı grubun Ramazan Bayramı öncesinde camilerin önünde yaptığı gösterilerle ilgili olarak tahriklere kapılınmaması çağrısında bulunarak, "Bu eylemler değişik dinlere mensup insanların Berlin'de barış içinde bir arada yaşamalarına engel olamayacaktır" dedi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2012, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321