banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Rose Gottemoeller

Almanya'da Ramazan Bayramı

Almanya'nın birçok kentinde camilere akın eden vatandaşlar kıldıkları bayram namazından sonra birbiriyle bayramlaştı

banner197
Almanya'da Ramazan Bayramı

 

 

Almanya'da Ramazan Bayramı

Almanya'nın birçok kentinde camilere akın eden vatandaşlar kıldıkları bayram namazından sonra birbiriyle bayramlaştı

NÜRNBERG

Bavyera eyaletinde tatil dönemi olmasına rağmen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Nürnberg Eyüp Sultan Cami'de bir araya gelen binlerce vatandaş birlikte namaz kıldı ve bayramlaştı.

Nürnberg Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Cafer Acar, "Bütün Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekir, bayramlar sevgi ve kardeşliğin yaşandığı günlerdir. Bayramlarda dargınlıklar ve küskünlükler son bulmalıdır" dedi.

Nürnberg de bazı vatandaşlar da mezarlıklara giderek yakınları için dua okudu.

alm-ram-bay-g.jpg

 

Nürnberg yakınlarındaki Weiden kasabasında da vatandaşlar Mevlana Cami'yi doldurarak, burada din görevlisi Ali Tombaş tarafından kıldırılan bayram namazı için saf tuttu.

Vaazında, Müslümanlar arasında da dağılmaların baş gösterdiğini, huzur ve kardeşliğin neredeyse tümüyle ortadan kalktığını, yerini kin ve savaşa bıraktığını belirten Tombaş, "Suriye başta olmak üzere Ortadoğu, Afrika ve Uzakdoğu'daki Müslümanlar arasında savaşlar ve Müslümanlara karşı uygulanmakta olan şiddet göz önünde bulundurulduğunda Osmanlı'yı neredeyse arar noktaya geldik. Müslümanlar olarak Ramazan ayını fırsat bilip tekrar huzurun ve barışın sağlanması için özen göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

alm-ram-bay-h.jpg
alm-ram-bay-i.jpg

BREMEN

Bremen kentinde de bayrama kavuşmanın huzurunu yaşayan vatandaşlar, bayram namazlarını kılmak için DİTİB'e bağlı Bilal'i Habeş'i Cami'ye akın etti.

Bayramın Pazar gününe denk gelmesi sebebiyle çocuklarıyla birlikte camiye gelen vatandaşların çoğu, yer bulamayınca namazlarını cami avlusunda kıldı.

alm-ram-bay-d.jpg

Din görevlisi Şaban Anuştekin, bayramları vesile bilerek kırgınlıkların ve düşmanlıkların sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, "Bugün, gönlünüzü alabildiğinizce Allah'a açın. Çünkü, Allah'ın rahmeti sınırsızdır. Bugün, alabildiğine müşfik olacağımız, sevgiyle, şefkatle, saygıyla tüm sınırları zorlayacağımız bir gündür. Bu değerlerin bugünkü önemi bir başkadır. Dinin ve bayramın ruhuna uygun olan da odur. Mutluluk tablosu yarattığımız bu bayramlar, bizi birbirimize ve hayata bağlayan manevi bir güçtür" dedi.

alm-ram-bay-b.jpg
alm-ram-bay-c.jpg

FRANKFURT

Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Mörfelden kasabasında da DİTİB Mimar Sinan Camisi'nde vatandaşlar bayram namazı kıldı.

Din görevlisi İsmail Yıldırım, bayramların İslamiyet'teki öneminden bahsederek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

alm-ram-bay-e.jpg

Bayram namazının ardından camide vatandaşlar birbiriyle bayramlaştı. Camide Türklerin yanı sıra farklı ülkelerden Müslümanlar da bayramlaşmaya katıldı.

alm-ram-bay-f.jpg

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir