banner216
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Almanya'da polise şiddet yükselişte

Alman federal ve eyalet içişleri bakanları, polise karşı şiddet ve direnişin yüksek olmasından endişeli

banner197
Almanya'da polise şiddet yükselişte

 

 

Almanya'da polise şiddet yükselişte

Alman federal ve eyalet içişleri bakanları, polise karşı şiddet ve direnişin yüksek olmasından endişeli

Federal Suç İstatistiği'ne göre geçen yıl ülke genelinde polislere karşı 21 bin 257 direniş kaydedildi. 1993 yılına kıyasen bu sayı yüzde 25 arttı. Aralık ayının başında düzenlenecek İçişleri Bakanları Konferansı'nda (IMK) bakanlar konuyu gündemine alacak. Polislere göre ise saldırıların temelinde halkla yeteri kadar içli dışlı olunmaması yatıyor.

"Polis memurlarına yönelik şiddet 2011" raporuna göre polisle mukavemet en çok başkent Berlin'de kaydedildi. Polisi yaralama olayları yüzde 120, polise mukavemet ise yüzde 60' oranında arttı. Bavyera'da ise her üç polisten biri bu tür olaylara maruz kalıyor. Bir önceki yıla kıyasla polise şiddet konusunda yüzde 10'luk artışla 6 bin 900 olay meydana gelirken, bin 900 polis yaralandı. Polislere direnen veya saldıranların yüzde 70'inin alkollü olduğu belirtildi.

Raporu tanıtan Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann; polislerin üzerine tükürüldüğünü, tehdit, dayak, tekme, baş bölgesine darp ve hakarete maruz kaldıklarını belirtti.

Alman Polis Sendikası'na göre polislerin yüzde 90'ı ya hakarete ya da şiddete maruz kaldı. Polislere göre bunun sebebi cezaların hafif olması değil; önceki dönemlerde olduğu gibi vatandaşla iç içe olmaması.

Berlin İçişleri Senatörü Frank Henkel, Aralık ayının başında düzenlenecek İçişleri Bakanları Konferansı'nda (IMK) bu konuyu masaya yatıracaklarını söyledi.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir