Almanya`da Oruç 14 saati geçmemelidir

Berlin İlahiyatçılar Derneği Başkanı Rüştü Kam Almanya’da oruç süresinin 14 saati geçmemesi gerektiğini söyledi. “Almanya gündüzleri uzun olan bir coğrafyadadır, oruç süresi 14 saati geçmemelidir. ‘Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.’”

Almanya`da Oruç 14 saati geçmemelidir
Almanya`da Oruç 14 saati geçmemelidir

Berlin İlahiyatçılar Derneği Başkanı Rüştü Kam Almanya’da oruç süresinin 14 saati geçmemesi gerektiğini söyledi. “Almanya gündüzleri uzun olan bir coğrafyadadır, oruç süresi 14 saati geçmemelidir. ‘Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.’”

Berlin İlahiyatçılar Derneği Başkanı Rüştü Kam, yaptığı basın toplantısında Almanya, gündüzleri uzun olan bir coğrafyada olduğu için, oruç süresinin 14 saatten daha fazla olmaması gerekir dedi. Rüştü Kam açıklamasını şöyle sürdürdü: “Allah Müslümanlara sorumluluklar yüklemiştir, sorumluluklarını yerine getirirken sıkıntıya düşenlere de kolaylıklar sağlamıştır. İbadetler, bazı coğrafi bölgelerde yaşayan Müslümanlara avantaj sağlarken, diğer bölgelerde yaşayan Müslümanlara dezavantaj olmamalıdır. Allah her bölgedeki Müslümana eşit mesafede durur. Allah’ın çifte standardı olmaz.” Kam, bu 14 saat sürenin nasıl tespit edildiğine ilişkin soruya şu cevabı verdi:

“Oruç Medine’de farz kılınmıştır. Peygamberimiz de Medine’de 9 sene oruç tutmuştur. Medine Ekvator bölgesindedir. Gecesi ve gündüzü 12 saattir. Bu süre yaz kış değişmez. Hicaz bölgesinin dışında uzun günleri olan veya 6 ay gece ve 6 ay gündüzleri olan coğrafyada yaşayan Müslümanlar Medine’nin oruç süresini aynen alıp yaşadıkları o coğrafyalarda uygulamaya koyabilirler.  Bunun için yapılacak ilk şey; oruca başlama(imsak) zamanını tespit etmektir. İmsak saatinden 14 saat ileriye gidilerek de iftar saati belirlenmelidir. Allah zalim değildir, insanlara kaldıramayacağı yükü yüklemez. Unutkan değildir yarattığı coğrafyanın farklılıklarını bilir. “Allah kullarına kaldıramayacağı yükü yüklemez.” Burada görev Müslümanlara düşmektedir. Akıllarını kullanarak hem ibadetlerini yerine getirecekler ve hem de Allah’ın rızasını kazanacaklardır. Allah akılsız Müslümanları sevmez. Durumdan vazife çıkaranları hiç sevmez. O adildir, adaletlidir ve aklını kullananları sever.”Kam, orucun amacı hakkındaki soruya da şu cevabı verdi:

“Oruç tutmak aç ve susuz kalmak değildir. Açlığın ve susuzluğun süresini uzatarak çok sevap kazanılmaz. Oruçlu olmanın amacı Müslümanları mal mülk sevgisinden ve şehvetten uzak tutmaktır. Allah “oruç tutarsanız belki arınırsınız.” der. Amaç, Müslümanın oruç sayesinde kendisini eğitmesi, disiplin altına alması, haramlarla arasına mesafe koymasını becerebilmesidir. Böyle bir beceri elde edemeyen Müslüman, isterse 24 saat aç ve susuz kalsın, Allah onun yüzüne dönüp bakmayacaktır. Oruç sağlıklı bir Müslümanın sağlığını bozmak için farz kılınmamıştır. Bilakis onun sağlıklı bir şekilde yaşamasına katkıda bulunmak için faz kılınmıştır.” 
Kam, son olarak şunları söyledi: “Namaz için Kıbleye döneriz, Hac için Mekke’ye gideriz, oruç için de Mekke’yi veya Medine’yi esas alırız. Burada bir sorun olmamalıdır. En doğrusunu Allah bilir.”

ha-ber.com/Zülfikar Kam/Berlin
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 00:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus
Yunus - 1 yıl Önce

Sayin Rustu Kam bey, Uzun yillardir Ilahiyatcilar dernegi baskanisiniz. Sultanliga dondurdunuz dernegin yonetimini. Soylediklrinizin coguna katiliyorum. Ama siz bir felsefeci gibi konusuyorsunuz. Hayirli ramazanlar diler bayramlarinizi simdiden kutlarim. Selamlarimla.

Rabia
Rabia - 1 yıl Önce

Rüştü hocam peki peygamber efendimiz medineden başka yerde oruç tutmuş mudur? Tuttuysa Medine mi baz almış yoksa bulunduğu yerimi?

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321