Almanya'da öldürülen Türkler

Thüringen Eyaleti Başbakanı Lieberknecht: "Cinayetlerin aydınlatılmasına katkı sağlamayanlar sonuçta ortaya çıkar"

Almanya'da öldürülen Türkler

 

 

Almanya'da öldürülen Türkler

Thüringen Eyaleti Başbakanı Christine Lieberknecht, 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresi tarafından işlenen cinayetlerin aydınlatılmasına katkı sağlamayan yetkili kişilerin er ya da geç ortaya çıkartılacağını söyledi

Lieberknecht, "Berliner Morgenpost" gazetesinde yayınlanan röportajında, Thüringen eyaleti kriminal polisinde NSU ile ilgili olarak ortaya çıkan yeni dosyaların son olmayacağına inandığını belirterek, yetkili makamların, cinayetlerle ilgili dosyaları, araştırma komisyonları tarafından istenmeden de vermesi gerektiğini söyledi.

Eyalet başbakanı Lieberknecht, "Şunu açıklıkla söylüyorum; Burada herhangi bir birimde bir şeylerin gizlendiği ya da görgü tanıklarının etkilendiği yönünde bir şüphe ortaya çıkarsa, bunların hesabı sorulur. Cinayetlerin aydınlatılmasına katkı sağlamayanlar sonuçta ortaya çıkar" şeklinde konuştu.

Sözkonusu dosyaların neden daha önce ortaya çıkartılmadığı sorusunun sorulabileceğini, ancak şimdi önemli olanın bu dosyaların incelenmesi olduğunu ifade eden Lieberknecht, "Umarım bu belgeler, NSU ile ilgili olayların tümüyle saydam bir şekilde ve bu olaylarla ilgilenen kişilerin imajları dikkat alınmadan aydınlatılmasının sürdürülmesine yardımcı olur" diye konuştu.

Lieberknecht, bundan sonra da istifaların olacağına inanıp inanmadığı şeklindeki bir soruya karşılık da, "Anayasayı Koruma Dairesinin gerekli olan yeniden şekillendirilmesi sürecinin, ağırlıklı olarak mevcut yönetici personel ile gerçekleştirilebileceğine inanmıyorum" şeklinde yanıt verdi.

Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm, NSU ile ilgili yeni araştırma dosyalarının ortaya çıkmasından sonra, 31 Temmuz itibarıyla emekliye sevk edilmesi talebinde bulunmuş, bu talebi Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich tarafından kabul edilmişti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2012, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321