banner269
Öne Çıkanlar Ahmet Başar Şen finalistler Telekomünikasyon Hentbol Faruk Çelik Los Angeles

Almanya'da net maaşlar artıyor

Almanya'da çalışanlara yeni yılla birlikte vergi indirimleri sayesinde net maaşlar artıyor

banner197
Almanya'da net maaşlar artıyor

 

 

Almanya'da net maaşlar artıyor

Almanya'da çalışanlara yeni yılla birlikte daha fazla net maaş müjdesi var

Ülkede 2013 yılına girilmesiyle birlikte yürürlüğe giren yeni vergi düzenlemeleri sayesinde çalışanların eline geçecek olan net maaşlarda kısmen de olsa bir artış yaşanacak. Yeni yılla birlikte uygulamaya giren vergi indirimleri sayesinde çalışanların çoğunluğu brüt ücretleri üzerinden daha yüksek net ücret almaya başlayacak. Söz konusu maaş artışından milyonlarca çalışan yararlanacak.

Vergi indirimleri sayesinde 2013 yılında bazı çalışanlar 200 Euro'ya varan oranlarda daha fazla maaş alacak. Ancak diğer yandan uzmanlar, örneğin özel sosyal sigorta primleri üzerindeki vergi artışı gibi başka sebeplerden çeşitli vergi yüklerinin artacağı uyarısı da yapıyor.

Almanya'da yeni yılda net ücretlerde yaşanacak artışla ilgili hesaplamayı Federal Gelir Vergisi Dernekler Birliği'nin (BdL) siparişiyle Hauf-Verlag kuruluşu gerçekleştirdi. Araştırmaya göre net maaşlardaki artış her çalışanın kişisel durumuna göre değişecek. Ancak çalışanların net ücretlerinde 200 Euro'ya kadar artış gerçekleşebilecek. Üstelik söz konusu hesaplamalarda, Almanya'da Mart ayında yürürlüğe girmesi öngörülen vergiden muaf olan temel miktar oranını 126 Euro'dan 8 bin 130 Euro'ya çıkaracak olan düzenleme göz önünde bulundurulmadı. Söz konusu düzenleme de yürürlüğe girince ülkedeki beş milyon vatandaşın vergi yükü bir kez daha hafifleyecek.

Net ücretlerdeki artışla ilgili araştırmayı açıklayan BdL Müdürü Erich Nöll, vergi indirimleri sonucu net maaşlardaki artıştan öncelikle küçük ve orta gelirliler sınıfına giren çalışanların yararlanacağını bildirdi. Net ücretlerdeki artışa rağmen bazı çalışanlara üzücü haberlerin de gelebileceğini belirten Nöll, net ücretteki artışın bazı çalışanlar için daha fazla hizmet beklentisini de beraberinde getirebileceğini belirtiyor. Nöll, Almanya'da giderlerde de artışlar yaşandığını, özellikle enerji fiyatlarındaki anormal artışların, cüzdanlar üzerinde vergi yükünün hafiflemesiyle sağlanan rahatlığı yeniden ortadan kaldırabileceği uyarısı yapıyor. Nöll, diğer yandan birçok özel sağlık sigortalının yeni yılda yükünün artacağını hatırlattı.

Almanya'da net ücretlerin artacak olmasının temelinde ise özellikle sosyal sigorta ödeneklerindeki indirimler yatıyor. Örneğin 2012'de yüzde 19.6 olan emeklilik sigortası primi 2013'te yüzde 18,9'a düşüyor. Bu şekilde emeklilik sigorta primi son 18 yılın en düşük seviyesine indirilmiş oluyor. Yarısı işveren, yarısı çalışan tarafından ödenen emeklilik sigortası için 2013 yılından itibaren her iki taraf yüzde 0,35 oranında daha düşük prim ödeyecek. Bu da orta gelirli bir çalışanın eline 8-9 Euro daha fazla net ücret geçmesi anlamına geliyor. Diğer yandan bakım sigortası için biraz daha fazla prim ödenecek. Bakım sigorta primi 2013'te yüzde 1,95'ten 2,05 oranına yükseliyor.

Hauf-Verlag uzmanları vergiler ve net ücretlerdeki değişiklikle ilgili birkaç örnek hesaplama da yaptı. Buna göre örneğin; vergi sınıf 1 olan ve ayda 3 bin 750 Euro kazanan bekar bir çalışan ayda 16 Euro, yılda 192 Euro daha fazla net ücret alacak. 5 bin Euro kazanan bekar bir çalışanın eline ise ayda 17, yılda ise 200 Euro daha fazla maaş geçecek.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir