''Almanya'da kurumsal ırkçılık var''

TGD Genel Başkanı Kenan Kolat, Almanya'da Türklere karşı işlenen cinayetlerin, ülkede ''kurumsal ırkçılık'' olduğu için kasıt bulunduğunu düşündüğünü söyledi

''Almanya'da kurumsal ırkçılık var''

 

 

''Almanya'da kurumsal ırkçılık var''

Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat, Almanya'da Türklere karşı işlenen cinayetlerin, ülkede ''kurumsal ırkçılık'' olduğu için kasıt bulunduğunu düşündüğünü söyledi

Kolat, Taksim Hill Otel'de düzenlediği basın toplantısında, Almanya Türk Toplumu'nun 1995 yılından bu yana partiler üstü anlayışla çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Almanya'da Türklerin eşit haklara ulaşması, aynı zamanda ülkedeki her türlü ırkçılık, İslamafobi ve antisemitizme karşı mücadele ettiklerini anlatan Kolat, ''Almanya'da sesimiz eskiye göre çok çıkıyor. Bugün Almanya'da önemli sayıda milletvekiline sahip olduk. 3 bakan, 2 müsteşar, bir Avrupa Parlamentosu milletvekili ve 23 tanede de eyalet parlamentosunda milletvekili arkadaşlarımız var. Almanya'nın geleceğininde de etkili olacak Türkiye kökenli varlık mevcut. Türkler, Almanya'da ciddi ses çıkartmaya başladı'' diye konuştu.     

Almanya'da, 1990 ile 2011 yılının sonuna kadar federal hükümetin açıkladığı rakamlara göre 50, resmi olmayan rakamlara göre de 160-182 ırkçı cinayetin işlendiğini belirten Kolat, şunları kaydetti:     

''Türk hükümeti, Avrupa'daki Türklerle ilgili Yurtdışı Türkler Başkanlığı gibi belli kurumsallıklar yarattı. Ancak bunlar ırkçılığa karşı yetersiz oluyor. Türkiye'den temsilciler, gerek federal meclis gerekse eyaletlerdeki kamuya açık araştırma komisyonlarının toplantılarına katılmamaktadır. Ancak bu komisyondaki çalışmaların izlenmesi ve gerektiğinde bakanlığın devreye girmesi sağlanmalıdır.     

Türkiye ırkçılık konusunu BM, AGİT gibi uluslararası kuruluşlara taşımalı, aynı zamanda Almanya'dan da bu tür olayların önlenmesi için neler yapacağını anlatmasını istemelidir. Almanya'daki ırkçılık konusu Almanya'da çözülmelidir. Türkiye'nin sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate almadan yaptığı hiçbir politika da başarılı olmaz.''     

Almanya'da Eyalet Anayasayı Koruma Örgütü'nün demokratik hukuk devletini tehdit ettiğini ileri süren Kolat, Almanya'da devletten bağımsız bir ırkçılıkla mücadele merkezi kurulması gerektiğinin altını çizdi.          

-Soruları yanıtladı-          

Açıklamasının ardından gazetecilerin soruları yanıtlayan Kolat, ''Irkçı cinayetlerin ardında, Almanya'nın Ergenekon'u var mı?'' şeklindeki soru üzerine, şunları anlattı:     

''Ergenekon, Türkiye'ye özgü bir kavram. Irkçılık cinayetlerinin arkasında ve içinde Almanya'nın belirli kurumlarının olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Hacettepe Üniversitesi'nin yapmış olduğu bir araştırma var. Bu araştırmada Almanya'da yaşayan Türklerin yüzde 70'i bu cinayetlerin arkasında devletin olduğunu veya desteklediğini ya da bildiği halde müdahale etmediğini düşünüyor. Bu durum, Türk toplumunun düşüncesini ortaya koyuyor.     

Gerçeklik var ki, yanlışlık var ve hatalar yapılmış. Almanya'da Türkler'e karşı yapılan cinayet olaylarında ülkede 'kurumsal ırkçılık' olduğu için kasıt olduğunu düşünüyorum. Olayın nedeni kesinlikle kurumsal ırkçılıktır. Bu cinayetler önlenebilirdi, önlenmemiştir, önlenememiştir. Cinayetler, Alman devletinin kurumları içindeki kurumsal ırkçılığın sonucudur.''     

Almanya'da, toplum içerisinde kıskanmaya dayalı ciddi bir ırkçılık ve İslamafobi'nin de olduğunu dile getiren Kolat, Türklere karşı, kurumsal ırkçılığın yanında, toplumsal ırkçılık da oluşmaya başladığını ileri sürdü.     

Kolat, ''Almanya'da asıl sorun, 'biz, siz' şeklinde ötekileştirme politikasının yapılmasıdır. İslamafobi şeklinde de İslam karşıtlığı düşüncesi de var. Oysa İslam, Almanya'nın ve Avrupa'nın bir parçasıdır. Son yıllarda Türkiye'ye dönen akademisyen sayısında da büyük bir artış var. Eskiden Türkiye'den Almanya'ya gidenler, dönenlerden daha yüksekti. Şimdi ise Türkiye'den Almanya'ya gidenler azaldı, Türkiye'ye gelenler çoğaldı. Türkiye'den Almanya'ya karşı eksi bir göç var. Bu durumun Almanya açısından da bir kayıp olduğunu düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321