Almanya'da Kurban Bayramı coşkusu

Almanya'nın çeşitli kentlerinde Kurban Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Başkent Berlin'de bayram namazını kılmak için vatandaşlar camilere akın etti. 

Almanya'da Kurban Bayramı coşkusu

 

 

Almanya'da Kurban Bayramı coşkusu

Almanya'nın çeşitli kentlerinde Kurban Bayramı coşkuyla kutlanıyor

Başkent Berlin'de bayram namazını kılmak için vatandaşlar camilere akın etti. Berlin Türk Şehitlik Camisi'ni dolduran vatandaşlar camiye sığmadı ve bahçeye serilen hasırların üzerinde namaz kılmak zorunda kaldı.

alm-bay-coskusu-c.jpg

Bayram hutbesini Türkçe ve Almanca okuyan Berlin Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayrı Yaşar, Kurban Bayramı'nın önemine işaret etti ve küskünlüklerin ve dargınlıkların giderilmesini istedi.

Bayram namazından sonra Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avnı Karslıoğlu ve bazı temaslar için Almanya'da bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet vatandaşlarla bayramlaştı.

alm-bay-coskusu-b.jpg

Bremen'in Gröpelingen semtinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Hz. Mevlana Camisi'ni dolduran vatandaşlar, koordinatör din görevlisi Selami Aykul'un kıldırdığı bayram namazı sonrası birbirleri ile kucaklaşarak bayramlaştı.

Almanya'da işgünü olması ve bayram izni bulunmamasına rağmen camiyi dolduran vatandaşlara vaaz veren din görevlisi Aykul, ''Müslümanların birlik beraberlik günü olan bayram günlerinde hep birlikte olalım. Bayram barış günüdür. Temennimiz tüm Müslüman ülkelerin aynı günde bu bayramı yaşamalarıdır'' dedi.

alm-bay-coskusu-d.jpg

Frankfurt kenti yakınlarındaki Mörfelden kasabasında da DİTİB Mimar Sinan camisinde vatandaşlar bayramlaştı.

Din görevlisi İsmail Yıldırım, Kurban Bayramı'nın neden kutlandığı hakkında bilgi verdi. Yıldırım, kurbanın Allah yolunda bir samimiyet, fedakarlık ve cömertliğin bir ifadesi olduğunu vurguladı.

alm-bay-coskusu-f.jpg
alm-bay-coskusu-e.jpg

Savaş, yoksulluk ve ekonomik sıkıntılar içerisinde bayram yaşamak zorunda olan Müslümanlara da dualar edilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, zor durumda olanların acılarının paylaşılması gerektiğini vurguladı.

Kılınan bayram namazının ardından vatandaşlar birbirleriyle bayramlaştı. Bayramlaşma sonrası vatandaşlar, kurban kesim işlemini gerçekleştirdi.

alm-bay-coskusu-g.jpg
alm-bay-coskusu-h.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2012, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321