Almanya'da kayıtlı sığınmacı sayısı 1,1 milyon

Almanya'daki kayıtlı sığınmacı sayısının 2015 sonu itibariyle 1 milyon 100 bini bulduğu bildirildi.

Almanya'da kayıtlı sığınmacı sayısı 1,1 milyon

 
Avrupa'daki sığınmacı krizi

Almanya'daki kayıtlı sığınmacı sayısının 2015 sonu itibariyle 1 milyon 100 bini bulduğu bildirildi.

Bavyera Eyaleti Sosyal İşler Bakanı Emilia Müller, yaptığı açıklamada, sığınmacıların 160 bininin Bavyera eyaletinde kaldığını ve diğerlerinin Almanya geneline dağıtıldığını kaydetti.

Almanya'ya yoğun sığınmacı akınına tedbir alınması çağrısı yapan Müller, "Etkili bir sınırlamayla göçün önüne geçmemiz gerekiyor, çünkü Almanya bu göç akınını daha fazla omuzlayamaz" dedi.

On binlerce sığınmacı geçiş yaptı

Macaristan, Hırvatistan sınırını ekim ayı ortasında kapatması üzerine sığınmacılar yönünü Slovenya'ya çevirmişti. NATO ve AB üyesi olan Slovenya'ya geçtiğimiz haftalardan bu yana giriş yapan 372 bin kişi, Batı Avrupa istikametinde yollarına devam etti.

Bavyera'nın talebi

Sığınmacı akını Almanya'da gündemin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, sınırların kontrolü konusunda yaptığı çıkışla dikkat çekti. Almanya'da sınırların kontrolünden federal polis sorumlu. Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Bavyera'nın kendi sınırlarını kontrol edebilme hakkına sahip olması gerektiğini açıkladı.

Federal hükümete suçlama

Federal hükümeti sınırlardan sığınmacı akınını durdurma konusunda yeterli personeli sağlayamamaktan sorumlu tutan Herrmann, Bavyera eyalet hükümetinin durumu kontrol altına alması gerektiğini savundu.

2016'ya dair öngörü

Bavyera eyaleti İçişleri Bakanı, her gün 4 bin kadar sığınmacının sınırı geçerek Bavyera'ya girdiğini kaydetti. Bakan, federal hükümetin Bavyeralılarla sığınmacı sayısının günde en az 1000'e indirilmesi için işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Herrmann, "2016'da 350 bin sığınmacıyı ağırlayıp entegre edebiliriz ancak 1 milyon sığınmacıyı değil" dedi.

ha-ber.comGüncelleme Tarihi: 03 Ocak 2016, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321