Almanya'da ''kadına şiddet'' tartışıldı

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyaleti milletvekili Ali Rıza Şimşek, Türkiye'de son yıllarda kadına şiddetin arttığını ve AKP hükümetinin kadına şiddeti önlemede yetersiz olduğunu savundu.

Almanya'da ''kadına şiddet'' tartışıldı

 

 

Almanya'da ''kadına şiddet'' tartışıldı

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg eyaleti milletvekili Ali Rıza Şimşek, Türkiye'de son yıllarda kadına şiddetin arttığını ve AKP hükümetinin kadına şiddeti önlemede yetersiz olduğunu savundu.

Karakoçan Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Hamburg El Ele Derneği, Hamburg Alevi Kültür Merkezi ve Hamburg Anadolu Alevileri Kültür Birliği (HAAKBİR) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Kadına Şiddete Son' adlı Hamburg kentinde düzenlenen panele SPD milletvekilleri Ali Rıza Şimşek, Kazım Abacı, Yeşiller Partisi'nden Filiz Demirel, Hamburg-Mitte İlçe Belediye Meclis Üyesi Bayram İnan, avukat Mahmut Erdem ile Orhan Kanat, Türk Veliler Birliği'nden Saadet Doruk ve sanatçı Sevgi Polat konuşmacı olarak katıldı.

Almanya'da her dört kadından birinin şiddete maruz kaldığını ve bu oranın Müslüman ülkelerde daha fazla olduğuna dikkati çeken Şimşek, İslam'ın şiddet içermediğini ancak özellikle erkek egemen toplumlarda dinin yanlış yorumlandığını söyledi.

Türkiye'de ise kadın sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmalara göre nerdeyse her 2 kadından birinin şiddet gördüğünü hatırlatan Şimşek, AKP hükümetinin kadına şiddeti önlemede yetersiz olduğunu belirtti.

Şimşek ayrıca, AKP hükümeti döneminde kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasından sonra kadına yönelik şiddetin durmadığını aksine bu dönemden sonra kadın cinayetlerinin yüzde 54 oranında arttığının saptandığına işaret etti.

SPD milletvekili Abacı, Türkiye ve Müslüman ülkelerde kadına şiddetin daha fazla görüldüğünü kaydederek, şiddet ile mücadelede demokrasi ve toplumların aydınlanma bilincinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

hamb-kad-sid-tart-b.jpg

Yeşiller milletvekili Demirel, partilerdeki kadın kotasını savunarak, kendi partisinde Almanya genelinde parti başkanlarının bayan olmasına dikkati çekti.

Demirel ayrıca, Almanya'da şirketlerde ve işyerlerinde karar alma mekanizmalarında kadın sayısının azlığına değindi.

Avukat Erdem, 17 seneden beri Hamburg'da avukatlık yaptığını, yılda ortalama 700 boşanma davasına baktığını ve bunlardan sadece iki davada şiddetin kadın tarafından uygulandığını söyledi.

Erdem, Türkiye'de uygulanmak isteyen 4+4+4 eğitim modeli ve kürtaj yasasıyla toplumun eğitimsiz ve kör bırakılmaya çalışıldığını öne sürerek, ‘'Kadına şiddet sadece AKP hükümeti ile bağlantılı değil. Türkiye'de hala 12 Eylül sistemi devam ediyor. 12 Eylülcüler yargılanmadığı gibi, tecavüzcüler de yargılanmıyor. Bugün tecavüzcüler Türkiye'de bakan olmuştur, yönetici olmuştur' dedi.

Ceza kanunlarının sertleştirilmesinin tek başına yeterli olmadığını savunan Erdem, toplumsal aydınlanmaya ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Erdem, ‘'BM 2011 raporuna göre Türkiye kadına uygulanan şiddet sıralamasında en önlerde gelmektedir. Türkiye'de eşini, kızını öldüren bir zanlıya ‘namusunu korudu' denilerek hafifletici ceza verilmektedir. Hafifletici cezalar da şiddeti adeta teşvik etmektedir' şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin Kayaturan ile HAAKBİR Başkanı Ali Ay, Alevilikte kadının erkek ile eşit olduğunu ve cinsiyetin aranmadığını söyledi.

hamb-kad-sid-tart-c.jpg

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321