Almanya'da işini kaybetme korkusu artıyor

Dev Alman şirketlerinin üst üste personel azaltacağını açıklaması ülke genelindeki bütün çalışanlar arasında paniğe yol açtı

Almanya'da işini kaybetme korkusu artıyor

 

 

Almanya'da işini kaybetme korkusu artıyor

Dev Alman şirketlerinin üst üste personel azaltacağını açıklaması ülke genelindeki bütün çalışanlar arasında paniğe yol açtı

Ancak ekonomi dünyasının önde gelen uzmanları, iktisadi büyüme hız kesmiş olmasına rağmen, genel bir toplu çıkış dalgası yaşanmasını beklemediklerini belirterek "paniğe mahal yok" dedi.

Almanya'da son birkaç gün içinde büyük şirketlerden üst üste gelen kötü haberler, ülke genelinde neredeyse bütün çalışanlar arasında panik rüzgârı esmesine yol açtı. Son olarak 25 bin çalışanı bulunan perakende zinciri Karstadt, 2014 yılına kadar 2 bin çalışanına çıkış vereceğini duyurdu. Bundan önce de 72 bin çalışanı bulunan enerji devi RWE'de beş bin kişinin işinin tehlikede olduğu ortaya çıkmıştı. Bu hafta iş dünyasından gelen kötü haberler bununla da sınırlı kalmadı ve ekonomi dünyası otomotiv devi Opel'de yaşanan CEO depremiyle sarsıldı. Şirketin başına geçici olarak getirilen Thomas Sedran yaptığı ilk açıklamalarda bazı tesislerin kapatılabileceğini gündeme getirdi. Halen 22 bin çalışanı bulunan Opel'in denetleme kurulu başkanı Stephen Girsky de muhtemel bir tenkisatın yolda olduğunu belirterek, yüzlerce çalışanın işinin tehlikede olduğuna işaret etti. Diğer yandan Metro Grubu da iki yüzü Düsseldorf'da olmak üzere 900 çalışanına çıkış vereceğini duyurdu.

Federal hükümete danışmanlık yapan beş kişilik bilirkişi komisyonuna başkanlık eden Wolfgang Franz son gelişmeler üzerine Bid Online'a yaptığı açıklamada yaşanan tenkisatların ekonomideki genel gidişattan kaynaklanmadığını belirterek, "Bu işten çıkarmalar ilgili şirketlerin kendi iç sorunlarından kaynaklanıyor." dedi. Buna göre örneğin 2010 yılında iflasın eşiğinden dönen Karstadt tenkisatlara henüz o dönemde yeniden yapılanmaya karar vermişti. RWE'nin sorunları ise büyük oranda federal hükümetin atom enerjisinden vazgeçme kararından kaynaklanıyor. Franz ülke genelindeki diğer şirketlerin durumu hakkında yaptığı açıklamada ise, "Alman ekonomisi bu yıl muhtemelen en fazla yüzde 0,8 oranında büyüyecek. Bu da istihdam piyasasındaki gelişmeleri doğrudan etkiliyor. Buna Euro bölgesinden gelen talebin azalmasını ve Almanya'nın en önemli ticaret ortaklarının ekonomilerinin küçülmesini de eklemek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"TOPLU ÇIKIŞ DALGASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Öte yandan Federal İş Ajansı'na bağlı İstihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü'nden yapılan açıklamada ise istihdam piyasasının ülke genelindeki seyrinin nispeten olumlu olduğu belirtildi. IAB uzmanlarından Enzo Weber, "Fakat buna rağmen istihdamın önceki yıllarda olduğu gibi yükselmesi beklenmiyor. Buna bağlı olarak yaşanan gerilemenin bıraktığı izler de belirgin hale gelmeye başladı. Ancak yine de toplu işten çıkarma dalgası yaşanması ihtimal dâhilinde değil." şeklinde konuştu.

(Cihan) 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 20:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321