banner216
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

Almanya'da havai fişek uyarısı

Uzmanlar Almanya'ya yurt dışından getirilen havai fişeklerin tehlike saçtığı konusunda uyarıyor

banner197
Almanya'da havai fişek uyarısı

 

 

Almanya'da havai fişek uyarısı

Almanya'da her yıl olduğu gibi bu yıl başında da yapılacak kutlamalarda en çok kullanılan malzemelerin başında havai fişekler geliyor

Güvenlik sebebiyle havai fişekler sadece 28 Aralık'tan itibaren satılabilecek. Ancak uzmanlar Almanya'ya yurt dışından getirilen havai fişeklerin tehlike saçtığı konusunda uyarıyor.

Yılbaşı yaklaşırken, uzmanlar satışa sunulan havai fişekler konusunda tehlike uyarısı yaptı. Özellikle komşu Doğu Avrupa ülkelerinden getirilen ucuz patlayıcı malzemelerin ciddi yaralanmalara sebep olabileceğini belirtiliyor.

Geçen yıl sadece Berlin'de havai fişek kutlamaları esnasında 500′den fazla kişi yaralandı. Ülkenin pek çok şehrinde de bu tür kaza vakaları kayıtlara geçti.

En güncel olay ise geçen hafta Mecklenburg Vorpommern eyaletinde yaşandı. 51 yaşındaki bir kişi Polonya'dan getirdiği havai fişekleri patlatırken ağır yaralandı ve ardından da hayatını kaybetti.

Kulak-burun-boğaz doktorları tarafından yapılan açıklamaya göre geçen yılbaşındaki kutlamalarda yaklaşık 8 bin kişi havai fişekler sebebiyle işitme tedavisi gördü. Bunların üçte birinde kalıcı duyma güçlükleri oluştu.

Bu nedenle doktorlar yılbaşında havai fişek kutlaması yapacakların kulaklarını tıpa ile korumasını öneriyor. Kutlamaları izleyenlerin ise gürültüden etkilenmemeleri için 30 metre uzakta durmasını tavsiye ediyor.

Alman tıpçılar, duyma güçlüğünün yanı sıra el ve yüzlerde de yaralanmalara yol açtığı için havai fişeklerin tehlikeli olduğu konusunda uyarıyor.

Proteknik Endüstri Birliği VPI Başkanı Klaus Gotzen, pek çok havai fişekte endüstriyel düzeyde patlayıcı madde bulunduğuna dikkat çekerek, halkın bunları alırken ve kullanırken çok dikkatli hareket etmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

18 yaşından küçüklerin havai fişeklerle temas etmesinin yanlış olduğunu belirten Gotzen, havai fişekler patlatılırken kesinlikle insanlara yöneltilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir