banner216
Öne Çıkanlar Almanya Çapulcu Hani Ankara Cumhurbaşkanı Erdoğan Kadir Şahin

Almanya'da ''Geçiş'' kültür etkinlikleri

Bremen kentinde  "Geçiş" adlı kültür etkinlikleri çerçevesinde birlikte sahne alacak sanatçılar Zülfü Livaneli ve Maria Farantouri, Bremen Eyaleti Başbakanı ve Belediye Başkanı Jens Böhrnsen ile görüştü

banner197
Almanya'da ''Geçiş'' kültür etkinlikleri

 

 

Almanya'da ''Geçiş'' kültür etkinlikleri

Almanya'nın Bremen kentinde 3-7 Ekim arasında düzenlenen "Geçiş" adlı kültür etkinlikleri çerçevesinde birlikte sahne alacak sanatçılar Zülfü Livaneli ve Maria Farantouri, Bremen Eyaleti Başbakanı ve Belediye Başkanı Jens Böhrnsen ile görüştü

Böhrnsen, tarihi Bremen Belediye Sarayı'nda konuk ettiği sanatçılara "Dostluk Elçileri" şeklinde hitap etti.

Eyaletin aynı zamanda Kültür Bakanı olan Böhrnsen, Livaneli ve Farantouri'yi sadece büyük sanatçı olarak değil, 1980'li yıllardan beri siyasi misyonlarıyla Türkiye ve Yunanistan arasında dostluk köprüleri oluşturdukları için de takdir ettiklerini belirterek, "Sanatınız ve siyasi duruşunuzla Avrupalılara örnek oldunuz" diye konuştu.

livaneli-bremen-b.jpg

Livaneli, görüşmede Böhrnsen'e "Hayatımın Romanı" adlı kitabının Almanca tercümesini hediye ederken, Farantouri de konser CD'lerini armağan etti.

Livaneli ve Farantouri, Bremen'deki St. Stephani Kültür Kilisesi ile Westend Kültür Atölyesi'nin işbirliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında bu gece ve yarın gece birlikte konser verecek.

Livaneli, yaptığı açıklamada, Bremen'in çok güzel bir şehir olduğunu ve Böhrnsen'in kendilerini ağırlamalarından dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, "Bremen'de daha önce verdiğim konserler hafızamda önemli bir yer tutmuştur. Burada bir çok Alman dost da edindim" dedi.

livaneli-bremen-c.jpg

Bremen'deki programlarına "Serenad" adlı kitabından bölümler aktardığı okuma akşamıyla başladığını ifade eden Livaneli, "Mevlana şiirleri üzerine yaptığım besteleri, Amerikalı sanatçı Romy Kamerun'un bir Alman orkestrasıyla birlikte sunması da çok güzel oldu. Bremen'de adeta bir 'Livaneli Haftası' yaşanıyor. Bu da beni mutlu ediyor. Tabii başka alanlar da önemli ama biz Türkiye olarak burada kültürümüzle tanınmalı ve temsil edilmeliyiz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner309

banner310

banner311

banner312

banner313

banner174

sanalbasin.com üyesidir