Almanya'da daha fazla güvenlik kamerası

Almanya'da Bonn tren garında bombalı çanta bulunmasından sonra ülkede güvenlik kamerası tartışması başladı. Federal içişleri bakanı daha fazla güvenlik için kameraların yaygınlaştırılmasını talep ederken, Federal adalet bakanı buna karşı çıktı.  

Almanya'da daha fazla güvenlik kamerası

 

Almanya'da daha fazla güvenlik kamerası

Almanya'da Bonn tren garında bombalı çanta bulunmasından sonra ülkede güvenlik kamerası tartışması başladı

Federal içişleri bakanı daha fazla güvenlik için kameraların yaygınlaştırılmasını talep ederken, Federal adalet bakanı buna karşı çıktı. Tartışmalara dâhil olan Polis Sendikası da kamusal alanlarda güvenlik kameraları talep etti. İçişleri bakanının talebine muhalefet tepki gösterdi.

Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich'in kamusal alanlarda kamera talebi muhalefet tarafından kabul görmedi. Bakanlığın sözcüsü mevcut yasaların sunduğu tüm imkânlardan yararlanılması gerektiğini, bundan dolayı bakanın daha fazla güven için kamera sayısının artırılmasından yana olduğunu söylemişti.

Bakan Friedrich'in talebine hükümet ortağı Hür Demokratlar'dan (FDP) destek gelmedi. Federal Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP), "Tüm enerjimizi güvenlik sistemimizin reformuna sarf etmeliyiz." diyerek, verimli çalışan emniyet birimlerinin terörle mücadelede daha yetkili olacağına dikkat çekti. Welt'e açıklamada bulunan bakan, bombaların tren garına ulaşmamasını sağlayacak bir sisteme sahip olmanın daha verimli olacağını ifade etti.

alm-guv-kamera-b.jpg

İçişleri Bakanı-lığı'nın isteği muhalefet partililer tarafından eleştiriliyor. Sosyal Demokrat Partili (SPD) milletvekili Ralf Stegner Süddeutsche Zeitung'a yaptığı açıklamada güvenlik kameralarının sayısını artırarak daha fazla güvenlik beklemenin yanlış olduğunu belirtti. Stegner, tren garları ve havalimanında zaten yeterince kamera bulunduğunu söyledi.

Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Renate Künast aynı gazeteye, "İçgüdüsel bir tepki niteliği taşıyan daha sert yasa ve gözetlemeyle İçişleri Bakanı Friedrich işin kolayına kaçıyor. Bizim her yeri gözetlemek için güvenlik kameralarına değil, daha verimli emniyet birimlerine ihtiyacımız var." diye konuştu.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de daha fazla kameranın çözüm olamayacağını, kameraların kaydettiği görüntüleri değerlendirmek için yeterince personelin olmaması halinde görüntülerin de işe yaramayacağını belirtti.

Friedrich'in talebine Alman Polis Sendikası'nın Başkanı Rainer Wendt'ten destek geldi. Wendt, "Tren garlarında ve kamusal alanlarda güvenlik kameralarından yararlanmalıyız." dedi.

BİESENBACH: VİDEO GÖZETİM SİSTEMİ KÖTÜ BİRŞEY DEĞİL

Artan video gözetim tartışmalarına ilişkin bir yorum da tren garındaki olayların yaşandığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinden geldi. Hristiyan Demokrat Birliği CDU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Peter Biesenbach, video gözetiminin kötü bir şey gibi gösterildiğini, ancak bu sistemlerin garlar ve stadyumlar gibi yerlerde kullanılması gerektiğini vurguladı. Biesenbach, güvenlik sistemlerinin hem HD kaliteli, hem de hızlı olması gerektiğini savunurken, "Bu sistemler sandığımızdan daha fazlasını yapabiliyor." dedi.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2012, 21:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321