Almanya'da afiş krizi

Almanya'da faaliyet gösteren çatı örgütleri ve Müslüman dini cemaatler, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından ''Güvenlik İşbirliği İnisiyatif'' çerçevesinde başlatılan ve federal düzeyde afiş ve posta kartı kampanyasını eleştirdi: ''Almanya'daki Afiş Eylemi Müslümanların tamamını şüpheli konumuna düşürüyor'' 

Almanya'da afiş krizi

 

 

Almanya'da afiş krizi

Almanya'da faaliyet gösteren çatı örgütleri ve Müslüman dini cemaatler, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından ''Güvenlik İşbirliği İnisiyatif'' çerçevesinde başlatılan ve federal düzeyde afiş ve posta kartı kampanyasını eleştirdi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD), ve Almanya Bosnalılar İslam Cemaati'nce (IGBD) yapılan ortak açıklamada ''Almanya'daki Afiş Eylemi Müslümanların tamamını şüpheli konumuna düşürüyor'' denildi.

Geçen yıl haziran ayında başlatılan ''Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi''nin Federal İçişleri Bakanlığı nezdinde gerçekleşen bir çalışma olduğu vurgulanan açıklamada, başlangıçta amacın her türlü aşırılığa karşı uygun tedbirlerin geliştirilmesi ve uygulanmasında güç birliği yapmak olduğu ifade edildi.

Müslümanların ve göçmenlerin güvenlik ihtiyacını karşılayan bazı değerlendirmelerin, bugüne kadar hayata geçirilemediği belirtilen açıklamada, Müslüman temsilcilerin geçen yılın şubat ayında kaleme aldıkları konuya ilişkin yazının şimdiye kadar cevapsız kaldığı, diğer konulardaki başvuruların da aynı şekilde cevaplanmadığı veya ihmal edildiği bildirildi.

Açıklamada, Federal İçişleri Bakanlığı'nın görüş almadan hazırladığı bağış broşürünün buna örnek olduğu belirtilerek, ''Müslüman ortakların kabulüne dayalı ve eşit seviyeli bir ortaklık bu yüzden ne çalışma süreçlerinde ne de iletişimde, söz konusu işbirliğine yansıtılamadı. Federal İçişleri Bakanlığı'nın 'Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi'nde' ortaya çıkan sonuçları, çoğu kez oylama ve onaylamaya gerek duyulmadan bilgilendirme metinleri kapsamında duyuruldu. Halihazırda tartışılmakta olan 'kayıp aranıyor' kampanyası hakkındaki ön düşünceler ilk kez Mart 2012'de dile getirilmiş ve o esnada karşı duruşumuz kesin dille ve açıkça ifade edilmiştir.

alm-afis-krizi-b.jpg

Afişlerin son durumu, yayınlanana kadar resmi yazıya eklenerek bildirilmedi. Ancak ilk taslak, Müslüman kuruluşlar tarafından sempozyum esnasında zaten sert biçimde eleştirilmişti. Anlaşılan odur ki söz konusu çalışmaya, uygulanması ve olası tesirlerine yönelik endişe ve çekincelerimiz, Federal İçişleri Bakanlığı tarafından dikkate alınmamıştır. Bu işleyiş biçimi de ihtiyaca uygun ve sonuca dayalı iletişim beklenti ve standartlarını yansıtmamaktadır. Her ne kadar, 'Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi' ortaklarının sadece formalite gereği vitrinde değil, özde ve öncü sıfatıyla bu sürece dahil edilmelerini ihtiyaç ve zorunluluk olarak görsek de bu durum, ulaşılamayan bir ideal olmanın ötesine gidememektedir. Böylece birlikte omuzlanan yük ve buna bağlı olarak birlikte taşınabilecek sonuçlara ulaşılması imkansızlaşmaktadır. Bu haliyle afiş eyleminin asıl hedefinden olabildiğince uzaklaşacağı ve yeni çatışma alanları yaratacağından endişe etmekteyiz'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ''kayıp aranıyor'' kampanyasının desteklenmesinin mümkün olmadığına işaret edilerek, toplumsal zararı, varsayılan faydasından daha fazla olduğu vurgulandı.

Toplumun sorumluluk sahibi, dindar ve sosyal aktörleri olarak, Federal İçişleri Bakanlığı'nın söz konusu zanlı arama eylemini durdurmaya çağıran çatı örgütleri Müslümanların ihtiyaç ve zorunluluklarının bakanlık düzeyinde dikkate alınmadığı, verimli katkı, teklif ve eleştirilerine yer verilmediği sürece, yapılmak istenen işbirliğinin bu şartlarda kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Çatı örgütleri, Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi'nin saygınlığının, gelişigüzel tavırlar nedeniyle zedelenmekte olduğunu belirterek, bu durum devam ettiği sürece, açıklamada imzası bulunan çatı örgütleri olarak işbirliğini donduracaklarını bildirdi.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2012, 23:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321