Almanya yabancı öğrenci rekoru kırdı

Almanya üniversitelerinde kayıtlı Çinli öğrencilerin sayısı 22 bini geçerken, Türkiye'den gelen öğrencilerin sayısı bin 396 kişiyle sınırlı kaldı

Almanya yabancı öğrenci rekoru kırdı

 

 

Almanya yabancı öğrenci rekoru kırdı

Almanya üniversitelerinde kayıtlı Çinli öğrencilerin sayısı 22 bini geçerken, Türkiye'den gelen öğrencilerin sayısı bin 396 kişiyle sınırlı kaldı

Almanya'daki üniversitelerde okuyan yabancı öğrenci sayısında yeni bir rekora ulaşıldığı açıklandı. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile Yüksek Okul Araştırmaları Enstitüsü'nden (HIS) yapılan ortak açıklamada 2011 yılında ülke genelindeki yüksek okullara kayıtlı yabancı öğrenci sayısının yüzde 11,4 artışla 250 bin kişiyi geçtiği belirtildi. "Wissenschaft weltoffen" adlı yayın organında yer alan verilere göre en çok yabancı öğrenci Çin'den gelirken, bunu Rusya, Bulgaristan, Polonya ve Avusturya'dan gelen öğrenciler izledi.

Doğu Avrupa ülkeleri kategorisinde yer alan Türkiye'den Almanya'ya okumak için gelen öğrencilerin sayısı bin 400'ü bulmadı. Türkiye'den gelen öğrencilerin genel toplamdaki oranı yüzde 0,7 ile sınırlı kaldı.

BÜTÜN TÜRK KÖKENLİLERİN SAYISI 21 BİNİ GEÇİYOR

Diğer yandan Türkiye üniversite istatistiklerinde 2010 yılından bu yana tıpkı Yunanistan gibi Doğu Avrupa ülkeleri arasında yer almaya başladığı için yüksek okullarda kayıtlı Türk öğrencilerin genel toplamı hakkında net bir veri bulunmuyor. Ancak 2009 rakamlarına göre yabancı öğrenci statüsündeki Türk öğrencilerin genel toplamının yaklaşık 7 bin kişi civarında olduğu tahmin ediliyor. Bütün Türk ve Türk kökenli öğrencilerin toplamı ise 22 bine yaklaşıyor. Erasmus programına ait istatistiklere göre ise Türkiye'deki öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında açık ara farkla Almanya yer alıyor.

EN KALABALIK GRUP ÇİN'DEN GELENLER

Geçen yılın sonu itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti'nden gelen öğrencilerin sayısının ise toplamda 22 bin 828 kişiye ulaştığı belirlendi. Almanya'ya şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok sayıda yabancı öğrencinin geldiği 2010 yılında üniversitelere yeni kayıt yaptıran öğrencilerin sayısı ise 66 bin 400 kişiye ulaştı. Bu arada ülkeye gelen yabancı öğrencilerin yarısının başta doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere genellikle AB üyesi ülkelerden geldiği dikkat çekti. Batı Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler arasında ise Avusturya, Fransa ve İspanya'dan gelenler ilk sırada yer aldı.

ALMANYA DÜNYADA DÖRDÜNCÜ SIRADA

DAAD ile HIS'in açıkladığı son rakamlara göre Almanya üniversite eğitiminde ABD, İngiltere ve Avustralya'dan sonra dünyanın dördüncü en çok tercih edilen ülkesi oldu. Bu arada İngilizce konuşulan bu üç ülkenin aksine Almanya'nın yurt dışında öğrenim gören öğrenci sayısı da yüksek çıktı. 2009 yılına ait son rakamlara göre eğitim için Almanya dışına çıkan öğrencilerin sayısı 115 bin 500 kişiye ulaştı. Uzmanlar bu veriler ışığında Almanya'nın akademik değişim sürecinin belirgin şekilde daha dengeli işlediğine işaret etti.

ha-ber.com  

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2012, 22:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321