''Almanya ve Avrupa için iyi bir gün''

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Mali İstikrar Anlaşması ve kalıcı kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) şartlı onay verdi. Almanya Başbakanı Merkel: ''Almanya ve Avrupa için iyi bir gün'' dedi. 

''Almanya ve Avrupa için iyi bir gün''

 

 

''Almanya ve Avrupa için iyi bir gün''

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Mali İstikrar Anlaşması ve kalıcı kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) şartlı onay verdi

Mahkeme, Almanya'nın yükümlülüklerinin 190 milyar euronun üzerine çıkmaması gerektiğine işaret ederek, bu rakamın üzerindeki ödemeler için Federal Meclis'in onayı alınmasını şart koştu. Böylece mahkeme, ESM ve mali paktın Alman Anayasası'na uygun olduğunu hükmederek, belirli şartlar altında bu anlaşmaların imzalanmasını onayladı.

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, Euro bölgesi ülkeleri ve piyasaların beklediği kararı açıkladı. Mahkeme, uzun süreli kalıcı kurtarma fonu ESM ve AB mali anlaşmasının Alman Anayasası'na aykırı olduğu iddiaları reddederek Almanya'nın bu anlaşmalarda belirli şartlar altında yer almasına onay verdi. Karlsruhe'de açıklanan karara göre Almanya üzerine düşen meblağın 190 milyar euroyu geçmemesine dikkat etmek zorunda. Federal hükümet bu meblağın üzerindeki ödemeler için Federal Meclis'in onayına başvuracak. Anayasa Mahkemesi Başkanı Prof. Andreas Vosskuhle, ESM ile ilgili 'sır saklama' yükümlülüğünün Federal Meclis'in yeterince bilgilendirilmemesine yol açmaması gerektiğini belirtti.

ESM ve mali istikrar anlaşmasını Haziran ayının sonlarında Federal Meclis'ten geçirmişti. Ancak Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck Federal Anayasa Mahkemesi'nin isteği üzerine yasayı hemen imzalamamış, mahkemenin açılan davaları değerlendirmesi için zaman tanımıştı. Hükümetin 1 Temmuz'da yürürlüğe sokmak istediği bu paketlere karşı çıkan Sol Parti Federal Meclis Grubu, Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal Meclis üyesi Peter Gauweiler, devletler hukuku uzmanı Christoph Degenhart ve Eski Federal Adalet Bakanı Herta Däubler Gmelin'in başını çektiği 37 bin kişi davacı olmuştu.

Almanya Başbakanı Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Anayasa Mahkemesi'nin Federal Meclis'in Haziran ayı sonunda büyük çoğunlukla kabul ettiği Avrupa İstikrar Mekanizması'nı (ESM) anayasaya uygun bulmasından memnun olduğunu bildirdi.

Merkel, Federal Meclis'te bütçe görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, Almanya'nın Avrupa'ya ve Avrupa dışına güçlü bir sinyal gönderdiğini belirterek, ''Bu Almanya için iyi bir gündür. Avrupa için iyi bir gündür'' ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesinin ESM ve Avro Ülkeleri'ne daha fazla mali disiplin getiren mali birliğin yolunu açtığına ve parlamentonun haklarını güçlendirdiğine işaret eden Merkel, bu kararın Federal Meclis'e ve vergi ödeyenlere de güven verdiğini kaydetti.

Almanya'nın mali krizden güçlü çıktığını belirten Merkel, Almanya'yı AB için büyüme motoru ve ''istikrar çapası'' olarak nitelendirdi.

Merkel, borç krizinin üstesinden gelmek için ilk adımlarının atıldığını kaydetti.

AB mali krizinde sorunların kökünden halledilmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, şimdi rekabet yeteneğinin artırılmasını istedi.

Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla Euro'yu istikrarlı tutma anlamında önemli bir adım atıldığını belirtti.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel de, mahkemenin kararını olumlu bir haber olarak değerlendirerek, ''Avrupa'nın sağlam olmaması, işçiler ve Alman ekonomisi için iyi haber olmazdı'' şeklinde konuştu.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, bu kararı krizden çıkmak için önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Sosyal Demokrat Pati Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ise Merkel'i kamuoyunu yanıltmakla suçlayarak, Merkel'in daha önce devlet tahvillerinin Avrupa Merkez Bankası tarafından satın alınmasını ''Almanya çıkarlarına ihanet'' olarak gördüğünü, şimdi ise buna olumlu baktığını belirtti.

Federal Kamu Bankaları Birliği'nden yapılan açıklamada, krizle inandırıcı bir şekilde mücadele etmek için AB ve Euro Bölgesi'nin ESM ve mali birlik ile önemli araçları elinde bulundurduğunu ifade etti.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Wolfgang Bosbach, mahkeme kararına rağmen Almanya'nın yükümlülüğü sadece 190 milyar euro ile sınırlı kalmayacağını dile getirdi. Bosbach, "Avrupa Merkez Bankası sınırsız tahvil alma kararı alıyorsa bu Almanya'nın üzerine düşen meblağın daha yüksek manasına geliyor." dedi.

Hür Demokrat Partili (FDP) Federal Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle mahkeme kararını selamlayarak, kararın Alman Anayasası'nın Avrupa yanlısı ruhuna uygun olduğuna dikkat çekti. Federal Ekonomi Bakanı Philipp Rösler (FDP) ise, "Bugün Avrupa için güzel bir gün." dedi.

Karardan sonra Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker ESM'in yürürlüğe girmesiyle ilgili 8 Ekim tarihini dile getirdi. Diğer taraftan Alman Anayasa Mahkemesi'nin ESM ve mali anlaşmayla ilgili şikayetleri reddetmesinde sonra piyasalar canlandı.

Kararın açıklandığı anda Alman borsası DAX endeksi 7370 puanla Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2012, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321