Almanya Türkiye'ye AWACS gönderiyor

NATO'nun 18 Aralık'ta Türkiye'nin hava savunmasına destek planını kabul etmesinin ardından Almanya'nın Türkiye'ye erken uyarı uçakları (AWACS) göndereceği teyit edildi. Savunma Bakanlığı bu yöndeki haberleri doğruladı.

Almanya Türkiye'ye AWACS gönderiyor

 
NATO'nun Türkiye'nin hava savunmasına destek planı

NATO'nun 18 Aralık'ta Türkiye'nin hava savunmasına destek planını kabul etmesinin ardından Almanya'nın Türkiye'ye erken uyarı uçakları (AWACS) göndereceği teyit edildi. Savunma Bakanlığı bu yöndeki haberleri doğruladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, basına yaptığı açıklamada, Alman askerleri ve AWACS uçaklarının NATO görevi çerçevesinde Türkiye'de bulunacağını, İttifa'ın aldığı karar çerçevesinde Türkiye'nin hava sahasının korunmasına katkı yapacağını belirtti.

Schaefer, "AWACS uçaklarının elde ettiği istihbaratın Türkiye'nin Güneydoğu illerinde PKK'ya karşı yürüttüğü mücadelede bir işe yarayacağını sanmıyorum" diye konuştu.

Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Boris Nannt ise AWACS uçaklarının NATO kontrolünde görev yapacağını belirterek "Almanya'nın oradaki payı operasyonların yüzde 30'unu üslenmek şeklinde olacak. AWACS uçaklarının ne sıklıkla kullanılacağı ve uçuşlarının nasıl olacağını konusunu da NATO'ya sormak zorundasınız. Burada önemli olan Türkiye'nin güvenliğinin garantiye alınması ve bu rutin bir uygulama" dedi.

Almanya’da Awacs tartışması

NATO görevi kapsamında Türkiye’ye gönderilecek Awacs keşif uçakları Almanya’da iç siyasi tartışma konusu oldu. Hükümet Meclis’te oylamayı gerekli görmezken, muhalefet Anayasa Mahkemesi’ne gitmeye hazırlanıyor.

Türkiye'ye Awacs keşif uçaklarının gönderilmesinde izlenecek prosedür, Alman iç politikasında tartışma konusu oldu. NATO'nun Suriye kriziyle bağlantılı olarak Türk hava savunmasını güçlendirmek amacıyla Geilenkirchen'daki Awacs keşif uçaklarını Türkiye'ye gönderme planı Almanya'da kamuoyuna haftasonunda yansımıştı.

Muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürmek üzere incelemeler başlatacaklarını duyurdu. Sol Parti Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht, NATO görevine Alman askerlerinin katılımıyla ilgili Meclis'te oylama yapılmamasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Yeşiller ise 2008 yılında yine Türkiye'deki görevlendirmeyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara dikkat çekiyor. Anayasa Mahkemesi, 2003 yılında Irak savaşı öncesi ve sırasında Alman Awacs uçaklarının Türkiye'ye gönderilmesi konusunda Meclis'in onayının alınmamasının Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmetmişti.

Hükümetten ret

Almanya'da muhalefet partilerinin, Türkiye'ye gönderilecek Awacs keşif uçakları için Federal Meclis'te özel oylama yapılması talebine Alman hükümetinden ret yanıtı geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Meclis'ten ek görevlendirmeye gerek olmadığı açıklaması yaparken Sosyal Demokrat Parti (SPD) savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, Türkiye'deki görevlendirmede silahlı güçler konuşlandırılmasının söz konusu olmadığına dikkat çekti. Arnold, uçakların görevinin NATO topraklarını korumak ve hava sahasını gözlemlemek olduğunu, hiç kimsenin hedef alınmadığını kaydetti.

“IŞİD ya da Esad'dan tehdit yok“

Alman hükümetinin Meclis'e gönderdiği yazıda Alman askerlerinin silahlı çatışmaya karışma riskinin bulunmadığı belirtilerek, “IŞİD'in hava kuvvetlerine sahip olmadığı, Esad rejiminin de kendi hava kuvvetlerini Türkiye'ye karşı görevlendirme yönünde siyasi bir irade göstermediği‘ kaydediliyor.

Muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller ise hükümet kanadından gelen açıklamalardan tatmin olmuş değil. Yeşiller Partili silahlı kuvvetler uzmanı Tobias Lindner, Ruhr Nachrichten gazetesine verdiği demeçte, “Alman ordusunun, askerlerin çatışmalara katılmayacağını açıklaması yeterli değil. Elde edilen verilerle ne yapılacağının da açıklığa kavuşturulması gerekiyor“ diye konuştu. Lindner, Alman hükümetinin, ‘Awacs personelinin tam olarak görevi nedir, ordu kaç kişilik personeli Türkiye'ye sürekli olarak gönderecek‘ gibi soruları da yanıtlaması gerektiğini söyledi.

Her bir Awacs uçağının içinde 16 kişilik personel bulunuyor. Awacs personelinin yüzde 30'unu Alman ordusu karşılıyor. (Kaynak: DW/AA)

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321