banner269
Öne Çıkanlar Dayanışma Etna Yanardağı Hakkı Keskin Müzeyyen Gutzeit Dublin Anayasayı Koruma Teşkilatı

Almanya Irak'ta Peşmerge eğitimini sürdürecek

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadele gerekçesiyle Irak'ta Peşmerge güçlerini eğiten askeri birliğinin genişletilmesine ve görev süresinin uzatılmasına karar verildi.

banner197
Almanya Irak'ta Peşmerge eğitimini sürdürecek
Almanya IŞİD’e karşı mücadele için Irak’a gönderdiği askeri birliği Bundeswehr’in kapasitesini genişletmeyi öngören kanunu kabul etti.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert tarafından açıklanan kanun ile 800 Alman askerinin bulunduğu birliğin Irak’ta bulunma süresi 31 Ekim 2019’a kadar da uzatıldı. Seibert, asker gönderiminin Irak hükümetinin daveti üzerine yapıldığını belirterek kararın “uluslararası hukuk” çerçevesinde alındığını öne sürdü.

PEŞMERGE GÜÇLERİNİ EĞİTİYOR

2014 yılından bu yana Irak’ta bulunan Alman askeri birlikler, Peşmerge güçlerinin eğitilmesinde görev alıyor. IŞİD’le mücadele gerekçesiyle Peşmerge güçlerinin eğitimi ve donatımını sağlayan Almanya, yeni kanun ile Irak’a AWACS adı verilen hava uyarı ve kontrol sistemini de yerleştirecek.

Büyük bir kısmı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Bağdat'ta bulunan Alman askeri eğitmenleri, geçtiğimiz yıl Almanya ile IKBY yönetimi arasındaki gerginlik üzerine eğitimi askıya almıştı.(Kaynak: soL Haber)

ha-ber.com
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir