Almanya Irak'ta Peşmerge eğitimini sürdürecek

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadele gerekçesiyle Irak'ta Peşmerge güçlerini eğiten askeri birliğinin genişletilmesine ve görev süresinin uzatılmasına karar verildi.

Almanya Irak'ta Peşmerge eğitimini sürdürecek
Almanya IŞİD’e karşı mücadele için Irak’a gönderdiği askeri birliği Bundeswehr’in kapasitesini genişletmeyi öngören kanunu kabul etti.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert tarafından açıklanan kanun ile 800 Alman askerinin bulunduğu birliğin Irak’ta bulunma süresi 31 Ekim 2019’a kadar da uzatıldı. Seibert, asker gönderiminin Irak hükümetinin daveti üzerine yapıldığını belirterek kararın “uluslararası hukuk” çerçevesinde alındığını öne sürdü.

PEŞMERGE GÜÇLERİNİ EĞİTİYOR

2014 yılından bu yana Irak’ta bulunan Alman askeri birlikler, Peşmerge güçlerinin eğitilmesinde görev alıyor. IŞİD’le mücadele gerekçesiyle Peşmerge güçlerinin eğitimi ve donatımını sağlayan Almanya, yeni kanun ile Irak’a AWACS adı verilen hava uyarı ve kontrol sistemini de yerleştirecek.

Büyük bir kısmı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Bağdat'ta bulunan Alman askeri eğitmenleri, geçtiğimiz yıl Almanya ile IKBY yönetimi arasındaki gerginlik üzerine eğitimi askıya almıştı.(Kaynak: soL Haber)

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 01:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321