Öne Çıkanlar Almanya Türk Türkiye Berlin FETÖ Avrupa Birliği

Almanya'dan Katalonya referandumu açıklaması

Dışişleri Bakanı Gabriel, sürdürülebilir siyasi çözüme ulaşmak için her iki tarafı acil görüşmeye davet etti

Almanya'dan Katalonya referandumu açıklaması

Almanya'dan Katalonya referandumu açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İspanyanın Katalonya bölgesindeki duruma ilişkin her iki tarafa acil görüşme çağrısında bulundu.

Gabriel, yazılı açıklamasında, İspanyadan dün kendilerine  ulaşan görüntülerin gerilimin durdurulmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.
Sürdürülebilir siyasi çözüm için tarafların bir an önce görüşmesi gerektiğini ifade eden Gabriel, sakinliği muhafaza ederek hukuk devleti ve İspanya Anayasası çerçevesinde hareket edilmesinin önemine dikkati çekti.

Gabriel, açıklamasında, "İspanyanın, iç bölünmüşlüğünü ancak her iki tarafın ortak bir yol üzerinde anlaşması durumunda aşabileceğine inanıyorum. Bu, İspanyanın ve onun vatandaşlarının yararınadır." ifadesini kullandı.

Almanya ile İspanyanın çok yakın bağları olduğuna işaret eden Gabriel, İspanyanın sadece siyasi partner olmadığını belirtti. Almanyada çok sayıda İspanya vatandaşının yaşadığını vurgulayan Gabriel, İspanyada yaşayan veya bu ülkeyi sürekli ziyaret eden Almanlardan dolayı iki halk arasında dostlukların da bulunduğunu hatırlattı.

ha-ber.com
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol