Almanya'daki seçimler Merkel'i hayal kırıklığına uğrattı

Almanya Başbakanı Merkel, Berlin eyalet meclisi seçimlerinde alınan sonucun lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi için "hayal kırıklığı" olduğunu söyledi.

Almanya'daki seçimler Merkel'i hayal kırıklığına uğrattı
Almanya'daki seçimler Merkel'i hayal kırıklığına uğrattı
 
Almanya Başbakanı Merkel, Berlin eyalet meclisi seçimlerinde alınan sonucun lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi için "hayal kırıklığı" olduğunu söyledi.
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Berlin Eyalet Teşkilatı Başkanı Frank Henkel ile düzenlediği basın toplantısında, partisinin, Berlin eyalet meclisi seçimlerinde yaklaşık yüzde 6 oranında oy kaybettiğini söyledi.
 
Sonucun, kendileri için "acı" olduğuna işaret eden Merkel, "Dün yapılan seçimler, CDU için memnun etmeyen, hayal kırıklığı oluşturan bir sonuç ortaya koydu." dedi. Merkel, partinin lideri ve başbakan olarak oy kaybındaki sorumluluğu üstlendiğini kaydetti.
 
"Sığınmacı politikasını daha iyi anlatacağız"
Seçimde bu sonucun ortaya çıkmasının nedenini hükümetin yürüttüğü sığınmacı politikasının yönünün ve hedefinin yeterince anlatılamaması olarak gören Merkel, sığınmacı politikanın hedeflerini daha iyi anlatmaya çaba göstereceğini ifade etti.
Merkel, sığınmacı krizine ilişkin söylediği ve kamuoyunda sıkça eleştirilen "bunu başarırız" sözüne de değinerek, bu sözden çok anlamlar çıkarıldığını ve bundan dolayı bu sözü artık pek tekrarlamak istemediğini dile getirdi.
 
"Zamanı geri çevirmek isterdim"
Sığınmacılar konusunda son yıllarda her şeyi doğru yapmadıklarına işaret eden Merkel, "Elimde olsa, Alman hükümeti ve tüm sorumluluk taşıyanlarla birlikte 2015'in yazında karşılaştığımız duruma daha iyi hazırlanmak için zamanı geri çevirmek isterdim" ifadesini kullandı.
 
Merkel, yine de bu konu çok şey başardıklarını, hala da bir çok alanda yapılması gerekenlerin olduğunu söyledi.
 
Geçen hafta yapılan bir ankette katılımcıların yüzde 82'sinin sığınmacı politikasının düzeltilmesini istediğine işaret eden Başbakan Merkel, ancak insanların nasıl bir politika değişikliği istediğini söylemeleri durumunda kendisinin bu konuda düşünmeye ve konuşmaya hazır olduğunu bildirdi.
"Türkiye ile anlaşma önemli ve mantıklı"
Balkan güzergahının kapanması ve özellikle AB'nin Türkiye ile yaptığı anlaşmadan dolayı ülkeye daha az sığınmacının geldiğine değinen Merkel, bu anlaşmayı, tartışılmasına rağmen önemli ve mantıklı bulduğunu kaydetti.
 
Berlin'de dün yapılan eyalet meclisi seçimlerinde oy kaybına uğrayan CDU yüzde 17,7 ile Berlin'de İkinci Dünya Savaşı'ndan beri yapılan seçimlerin en düşük oy oranını aldı. İki hafta önce yapılan Mecklenburg-Vorpommern eyalet meclisi seçimlerinde de oyları düşen CDU, aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin gerisinde kalmıştı.

ha-ber.com
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321