Almanya'da Türkçe ve Almanca okuma yarışması

Bilindiği gibi NRW (Nordrhein-Westfalen) Eyaletinde yaklaşık 1 milyon Türk yurtaşımız yaşamakta ve öğretim gören binlerce öğrencimiz bulunmaktadır.

Almanya'da Türkçe ve Almanca okuma yarışması

Almanya'da Türkçe ve Almanca okuma yarışması

Bilindiği gibi NRW (Nordrhein-Westfalen) Eyaletinde yaklaşık 1 milyon Türk yurtaşımız yaşamakta ve öğretim gören binlerce öğrencimiz bulunmaktadır.

Yine bu eyalette, eğitim - öğretim sorunlarını çözmek, Türkçe ve Türk Kültürü dersleri veren öğretmenler arasında iş birliği yapmak ve bilgi alışverişini sağlamak için birçok öğretmen ve veli dernekleri bulunmaktadır.

Bu dernekler bir tanesi de Ruhr Öğretmenler Derneğidir. Çocuklarımıza anadillerini en iyi şekilde öğretilmesini ve kültürlerini unutmamalrı için çok büyük gayret sarf etmektedirler. Veli ve öğretmen ilişkilerini güçlendirip her zaman canlı tutmayı özen göstermektedirler. Ruhr Öğretmenler Derneği’nin yöneticilerinden Sayın Ferhan Tan öğretmen de, yeni nesillere andilimizi sevdirmek ve kültürümüzü aktarılabilmesi için uğraşan öğretmenlerimizden birisidir.Ferhan öğretmen, görev yaptığı, Gelsenkirchen Georgschule ve Glückaufschule-Ückendorf’ta 3. ve 4. sınıflar arası Türkçe-Almanca olarak iki dilli okuma yarışması düzenlemiştir. Türkçe ve Türk Kültürü ögretmeni Ferhan Tan yönetiminde yapılan yarışmalara katılım ve ilgi büyük oldu. Yarışmalara her iki okuldan 3. Sınıflardan 38, 4. Sınıflardan 37, toplam 75 ögrenci katılmıştır. Yarışmalar ancak 4 günde tamamlanabilmiştir. Yarışmaya katılan ve dereceye giren öğrencilerin isimleri ise şöyle: Georgschule 3. Sınıflar 1. Samet Altay 2. Feyza Karadurmuş 3. Emin Yağız 4. Zana Kılıçaslan 4. sınıflar 1. Kübra Nur Ayas 2. Yaşar Eroğlu 3. Melisa Yüksel 4. Havin Örs. Glückaufschule-Ückendorf 3. sınıflar 1. Melissa Köysürenbars 2. Eray Sarıcan 3. Kaan Göçen 4. Emirhan Soylu 4. Sınıflar 1. Oguzhan Ünal 2. Ayşe Asel Usta 3. Esra Başaran 4. Sude Gökgöz. Yarışmaların bitiminde yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgelerini ve dereceye giren öğrencilere ise hem katılım belgelerini hem de hediyelerini, Georgschule de Okul Müdüresi Frau Lucas, Glückaufschule-Ückendorf’ta ise Okul Müdürü Herr Sander verdi.Yarışmada, jürilerin özellikle velilerden ve Alman sınıf öğretmenlerinden olmasına özen gösteren Türkçe ve Türk Kültürü ögretmeni Ferhan Tan " Bu çocuklar hepimizin çocukları, onları geleceğe hazırlarken her iki dilinde desteklenmesi getektigini ve bunun yanısıra okul - aile iletişiminin de ne kadar önemli olduğunu bir kez daha birlikte çalışarak gündeme getirdik ve böyle önemli bir çalısmanın altına hep birlikte imzamızı attık. Bu başarı hepimizin başarısıdır" dedi.

Türkçe ve Türk Kültürü ögretmeni Ferhan Tan her yıl böyle bir yarışmayı neden düzenlediklerini ise şöyle açıkladı:

“Öğrencilerimizi bu yarışmayla asıl büyük yarışmaya hazırlıyoruz. Ruhr Öğretmenler Derneği ve Ruhr Veliler Birliği’nin Mart 2016’da düzenleyeceği Iki dilli okuma yarışmasına dereceye giren öğrencilerden birinci olanlar katılacak. Ayrıca bu tarz yarışmaların, Türkçe derslerinin amaçlarına uygun ve Türkçe derslerine olan ilginin tüm çevrede arttı”.ha-ber.com/Ahmet Birinci/Gelsenkirchen

 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321