Almanya'da 'teröre karşı tek ses' eylemi

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 50 ayrı şehirde düzenledikleri eylemlerle Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde meydana gelen terör saldırılarını kınadı.

Almanya'da 'teröre karşı tek ses' eylemi

Almanya'da 'teröre karşı tek ses' eylemi

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 50 ayrı şehirde düzenledikleri eylemlerle Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde meydana gelen terör saldırılarını kınadı.

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler, 50'nin üzerinde yerde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde meydana gelen terör saldırıları ile Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) teşkilatlarına yönelik saldırıları kınadı.
Vatandaşlar, aralarında Berlin, Viyana, Paris, Londra ve Brüksel'in bulunduğu Avrupa'nın 50 ayrı noktasında terör saldırılarına karşı eşzamanlı ortak eylem düzenledi.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Almanya'nın Köln şehrindeki Dom Katedrali önünde, "Teröre Karşı Tek Ses" başlıklı ortak açıklamayı okudu.Sırakaya, Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde kendine mecra bulan terör eylemlerinin vicdanlarda çok derin ve onarılamaz yaralar açtığını belirterek, "UETD olarak toplumsal huzuru tehdit eden, masum insanların ölümüne neden olan, toplumda anarşi, kaos oluşturarak barış ortamına kasteden menfur terör ve şiddet eylemlerini nefretle kınıyoruz. Toplumsal bütünlüğe ve bir arada yaşama kültürüne zarar veren, demokratik kazanımları, özgürlükleri tehdit eden terörist eylemlerin karşısında olduğumuzu da ifade etmek isteriz" dedi.

UETD'nin Hamm, Leverkusen, Essen, Münih, Dinslaken, Grevenbroich ve Hamburg şubelerine yönelik saldırıların terörün çirkin yüzünü bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Sırakaya, "Terör örgütü PKK tarafından şubelerimize karşı yapılan ve toplumda derin bir infiale sebep olan saldırılar hakkında Alman emniyet birimlerinin, incelemelerini büyük bir titizlik ve ivedilikle yürüteceğine inanıyor, yargının da ilgili davaları makul bir süre içinde ve hakkaniyete uygun olarak neticelendireceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı."Güvenlik ve yargı birimlerin büyük görev düşüyor"

Yaşanan terör olaylarının terör karşısında alınacak tedbirlerin, uygulanacak politikaların ve verilecek cezaların sınırlarının net bir şekilde çizilmesinin de gerekliliğini ortaya koyduğunu belirten Sırakaya, insanlığı hedef alan küresel tehdit karşısında siyasilere, güvenlik ve yargı birimlerine büyük görevler düştüğünü hatırlattı.

Sırakaya, "UETD olarak terör acısı çeken halkların yanında olduğumuzu, acılarını yürekten paylaştığımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu vesileyle menfur saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz" dedi.
Avrupa'da 50'den fazla yerde yapılan aynı içerikli açıklamalara, çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.Kuzey Bavyera UETD’ den Teröre karşı tek ses bildirisi okudu

Tüm Almanya’da olduğu gibi Kuzey Bavyera UETD teşkilatı tarafından , ( Avrupa Türk Demokratlar Birliği) Nürnberg kent merkezinde bulunan Lorenz Kilisesi önünde, Teröre karşı tek ses bildirisi okundu. Bildirinin Türkçesini Emre Şentürk, Almancasın ise Dilara Pistil seslendirdi..TERÖR EYLEMLERİ DERİN YARALAR AÇTI

Bildiride, Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde kendine mecra bulan terör eylemleri, vicdanlarda çok derin ve onarılmaz yaralar açtı denildi. UETD olarak toplumsal huzuru tehdit eden, masum insanların ölümüne neden olan, topluma anarşi, kaos oluşturarak, barış ortamına kasteden menfur terör ve şiddet eylemlerini nefretle kınıyoruz şeklinde devam eden bildiride, son günlerde UETD ’nin Hamm, Leverkusen, Essen, Münih, Dinslaken, Hamburg şubelerinin maruz kaldığı şiddete te yer verilerek, bu gibi eylemlerin karşısında olunduğu bildirildi. Bildiride yaşamını yitirenlerin yakanlarına da başsağlığı, yaralılarda acil şifalar dilendi. Polis ’in tedbir aldığı etkinlik olaysız sona erdi.Münih'te teröre karşı tek ses

Münih Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) teşkilatı, Avrupa’nın 100 yerleşim merkezinde olduğu gibi aynı anda terörü kınadı.

Nasyonal Sosyalizm Kurbanları anıt önünde düzenlenen protesto gösterisi şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Şırnak, Cizre ve Diyarbakır-Sur’da PKK’lı teröristlerin kentlere uğrattığı zararları gösteren fotoğrafların yer aldığı meydanda „Teröre karşı tek ses“ bildirisi okundu. Bildirinin Türkçesini Erkan Balkay, Almanya'sını avukat Gönül Kurt ve Fransızca'sını Cecilia Lambardot okudu.Bildiride, “Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde  kendine mecra bulan terör eylemleri, vicdanlarda çok derin ve onarılmaz yaralar açtı” denildi. “UETD olarak toplumsal huzuru tehdit eden, masum insanların ölümüne neden olan, topluma anarşi, kaos oluşturarak, barış ortamına kasteden menfur terör ve şiddet eylemlerini nefretle kınıyoruz” ifadeleri yer aldı. Bildiride „konu ne İslam ne de Kürt meselesidir, mesele terör gruplarının „siyasal amaçlara ulaşmak amacıyla insanların can ve mal güvenliklerine saldırmayı meşru görmesi“ meselesidir“ dendi.Bildiride ayrıca, son günlerde UETD’nin  Hamm, Leverkusen, Essen, Münih, Dinslaken, Grevenbroich ve Hamburg şubelerinin maruz kaldığı şiddet kolayları da kınandı.

Bildirinin okunması sonunda Osman Bulut Hoca şehitler için dua okurken, Gönül Kurt duayı Almancaya çevirdi.ha-ber.com / Taner TÜZÜN / Ahmet İNCEL / Almanya


 
İLGİLİ FOTO GALERİ:


 
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321