Almanya'da 'Teröre Karşı Birlik' gösterileri düzenlendi

Avrupa Yeni Türk Komitesi, Almanya'nın 7 kentinde terör karşıtı gösteriler düzenledi. Terör örgütü yandaşları, Frankfurt ve Köln'de göstericilere saldırdı, çıkan olaylarda 15 terör örgütü yandaşı gözaltına alındı.

Almanya'da 'Teröre Karşı Birlik' gösterileri düzenlendi

Almanya'da 'Teröre Karşı Birlik' gösterileri düzenlendi

Avrupa Yeni Türk Komitesi, Almanya'nın 7 kentinde terör karşıtı gösteriler düzenledi. Terör örgütü yandaşları, Frankfurt ve Köln'de göstericilere saldırdı, çıkan olaylarda 15 terör örgütü yandaşı gözaltına alındı.

Almanya'nın 7 büyük kentinde eş zamanlı olarak "Teröre Karşı Birlik" gösterileri düzenlendi. Avrupa Yeni Türk Komitesi (AYTK) tarafından Almanya'nın Frankfurt, Köln, Münih, Nürnberg, Stuttgart, Hannover ve Hamburg kentlerinde eş zamanlı olarak düzenlenen gösterilere çok sayıda kişi katıldı. 

Frankfurt'ta Rossmarkt Meydanı'nda düzenlenen gösteri, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Meydanda toplanan çok sayıda kişi ellerinde Türk bayrakları ve terörü kınayan pankartlar taşıdı. Daha sonra yürüyüşe geçmek isteyen göstericelere güvenlik nedenleriyle polis müsaade etmedi. 

Gösterinin düzenlendiği alanın hemen yakınındaki bir meydanda da terör örgütü PKK yandaşları gösteri yaptı. Polisin güvenlik önlemlerine rağmen terör örgütü yandaşları, Türkiye yanlısı grubun gösteri yaptığı alana gelerek olayları provoke etmeye çalıştı. 
İki grup arasında çıkan arbede sonucunda, 3 kişinin yaralandı. Katılımcılar, gösterinin sona ermesinin ardından polis eşliğinde alandan ayrıldı. Köln’de terör örgütü yandaşları gözaltına alındı

Köln'de düzenlenen gösteride ise yüzlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla Eberplatz Meydanı'nda bir araya gelerek tarihi Köln Katedrali’ne doğru yürüyüşe geçti. 

Bu esnada ara sokaklarda gizlenen bir grup terör örgütü yandaşının yürüyüş yapanlara saldırması üzerine polis saldırganlara müdahale etti. 

Sloganlar eşliğinde yürüyen terör karşıtı gruba, terör örgütü yandaşları ses ve sis bombaları ile cam şişeler atarak saldırdı. Saldırganlar, yollardaki çöpleri devirdi ve yol kenarındaki bazı araçlara da zarar verdi.Köln polisi zaman zaman yaşanan arbedenin ardından saldırganları yere yatırıp etkisiz hale getirdi.  

Polis helikopterleri eşliğinde ve sıkı güvenlik önlemleri altında yaklaşık iki kilometre yürüyen göstericiler tarihi Köln Katedrali'nin önündeki meydana ulaştı. 

Bu bölgenin yakınında bulunan bir grup terör örgütü yandaşı grubu ise polis sert müdahale ederek dağıttı. Burada da polise direnen 15 saldırgan gözaltına alındı.

Köln Katedrali önünde ellerinde Türk bayrakları ile gösteri yapan yaklaşık bin kişi, yaşanan terör olaylarını kınayan dövizler taşıyarak sloganlar attı.Hannover’de 2 bin kişi terörü kınadı

Hannover kentinde de Steintor'da toplanan yaklaşık 2 bin kişi, terör olaylarında hayatını kaybedeneler için saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal Marşı'nı okudu.Gösteri alanında yapılan konuşmalarda terörün dini ve ırkı olmadığı vurgulandı. Göstericiler ellerinde Türk bayrakları ve "Terörü durdurun" pankartları taşırken,  “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Türk, Kürt kardeştir, PKK terör örgütüdür” sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi. 

Gösteriyi organize eden oluşumun görevlilerinden Haluk Torun, eylemi tamamen bir sivil inisiyatif olarak düzenlediklerini belirtti. 
Türk sivil toplum kuruluşlarının gösteriye ilgisiz kalmasından şikayet eden Torun, gösteri alanında yaptığı konuşmada,"Türkiye’de Türk ve Kürt sorunu yok. Terörü destekleyen kuruluşları ve devletleri kınıyoruz" dedi.  Nürnberg Kırmızı Beyaz’a büründü

Teröre Karşı Birlik yürüyüşünde Türk bayrakları dalgalandı.

Bağımsız Vatanseverler Almanya Yeni Türk Komitesince Nürnberg’de yapılan “ Teröre Karşı Birlik Yürüyüşü “ ne yüzlerce vatandaşımız katıldı. Ellerinde Türk bayrakları ile Jakops meydanında toplanan vatandaşlarımıza hitaben birer konuşma yapan organizeyi üstlenen Bilal Bora Aydın ile Tayfun Ünlü, her türlü siyasi görüşü bir kenara bırakıp, sadece vatanımıza elimizden geldiği kadar hizmet etmek ve sahip çıkmak istiyoruz şeklinde konuşarak, Halkımızın ırk, din ve mezhep ayır etmeden birlikte yaşayabileceğimizi gösterdik ve göstereceğiz dediler.Konuşmaların ardından Yüksel Deşat adlı vatandaşımıza ait barış güvercinleri uçuruldu. Daha sonra şehitler için saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşımız okundu. Yürüyüş Jokaps meydanından başlayarak, kentin merkezindeki Plarrer meydanına gelindi.

Frauentorgraben sokağını takiben, Farber sokağına gelen kortej, yol boyunca terör örgütü aleyhine sloganlar atarak, Türk-Kürt Kardeştir. PKK kalleştir, Her şey vatan için, Bir Mehmet Bin PKK’ya bedeldir, Türkiye bizimdir, bizim kalacak şeklinde tezahürat yaptılar. Vatandaşlarımız, dağ başını duman almış marşını okuyarak, tekrar Jakops meydanına geldiler. Burada kısa bir teşekkür konuşması yapıldı. Polisin geniş güvenlik tedbiri aldığı yürüyüş sorunsuz bir şekilde sona erdi. Alman yazlı ve görsel basını yürüyüşü bastan sona takip etti.ha-ber.com / Taner TÜZÜN / Almanya

 
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 20:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Bal
Osman Bal - 3 yıl Önce

MHP BP VP milliyetci irkci nasyonal sosyalislerin gözleri dönercesine Türkiyedeki AKP POLITIKASINI BURAYA TASIYISINA GÖZ YUMUYORSUNUZ:: sIZ NASIL SOSYAL DEMOKRAT BIR POLITIKA YAPIYORTSUNUZ:;

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321