Almanya'da İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışması

Münster Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği, DİTİB Münster Eyalet Birliği ve Jugendzentrum birlikteliyle, İstikla Marşını güzel okuma yarışması düzenlendi.

Almanya'da İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışması

Almanya'da İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışması

Münster Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği, DİTİB Münster Eyalet Birliği ve Jugendzentrum birlikteliyle, İstikla Marşını güzel okuma yarışması düzenlendi.

Program, saygı duruşu ve “İstikla Marşı” nın okunuşuyla başladı. Gelsenkirchen Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Gülay Ezer Candeniz misafirlere hoş geldiniz konuşmasının ardından, Mehmet Âkif Ersoy, tanıtım filmi gösterisi sunuldu.Günün anlamı ve önemine dair konuşmaları, Münster Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri, Eğitim Ataşesi Necmettin Güler ve DİTİB Münster Eyalet Birliği’nden Veli Fırtına yaptılar. Yarışmaya, NRW bölgesinden 20 öğrenci kaıldı. Okunan şiirleri değerlendiren seçici kurulda ise, Nuran Özdemir Aşan, Ulviye Nas, Serpil Öztuvan, Halim Çepni ve Fatih Vapur öğretmenler bulunmaktaydı.

Bilindiği gibi, İstiklal Marşımız, millî duygularımızı harekete geçiren, Cumhuriyetimizi ve bağımsızlığımızı kazanabileceğimiz ruhu her kelimesinde barındıran manevi en büyük gücümüzdür. Merhum Mehmet Âkif Ersoy, ülkemizi bir arada tutan şiirini hiçbir maddi menfaat düşünmeden 48 saat içerisinde yazmıştır. Maddi ve manevi ödülleri kabul etmeyen şairimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Birçok şiirin arasından seçilen ve Milletimize Marş olan şiir, 1 Mart 1921 tarihinde dönemin Millî Eğitim Bakanı, Hamdullah Suphi tarafından Meclis’te okunmuş ve 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de kabul edilmiştir.Gelsenkirchen Buerer caddesinde bulunan gençlik merkezi salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, resmi davetlilerle birlikte, öğrenciler, bölgenin Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri ve halk katıldı. Yarışma, heyacanlı anlara sahne oldu. Yarışan öğrenciler, bazıları beden dilini konuşturdu, bazıları duygulu bir tonda, bazıları ise yüksek sesle İstiklal Marşını okudular.Seçici kurul, bölgede öğretmenlik yapan beş öğretmenden oluşmaktaydı. Seçim yapmakta zorlanan kurul, öğrencilerin; seslerin, sözlerin vurguların, anlam ve heyacan, duraklarına, ulamalara, ses tonu ve nefesini ayarlama, şiir diline uygun okuma, kelimeleri doğru ifade etme, sahne ve konuya hâkimiyet kurallarını göz önüne alarak değerlendirdiler. Kurul, Olelde, Thomas-Morus-Gymnasium’dan 6.sınıf öğrencisi Behnan Güney’i 1.liğe layık gördüler. Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Şenol Yıldız’ın öğrencisi olan Behnan Güney, diğer derslerinde de başarılı olduğunu söylendi. Yarışmaya katılan öğrencilere, sertifika ve hediyeler verildi. Folklor öğretmeni Sinan Koçak ve Yeşim Genç’in öğrencileri folklor gösterilerinde bulundular.ha-ber.com/Ahmet Birinci/Gelsenkirchen

 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 13:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yunus Uslu
Yunus Uslu - 3 yıl Önce

insanlik tarihinde yazilmis siirlerden en guzel biri olan "istiklal marsi'ni bilmek ve anlamak ne buyuk bir zenginlik. merhum m. akif ersoyu ve butun atalarimizi sukran ve rahmetle anariz. selamlarimizla.

SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321