Almanya'da her 5 kişiden birisi göçmen kökenli

Almanya'da yaşayan her beş kişiden birisinin göçmen kökenli olduğu açıklandı.

Almanya'da her 5 kişiden birisi göçmen kökenli

Almanya'da her 5 kişiden birisi göçmen kökenli

Almanya'da yaşayan her beş kişiden birisinin göçmen kökenli olduğu açıklandı.

Federal İstatistik Dairesinin açıkladığı verilere göre 2015 yılında Almanya'da yaşayan 81,5 milyon nüfustan 17 milyon 118 bini  göçmen kökenlilerden oluştu.

Toplam nüfusun yüzde 21'ini oluşturan göçmen kökenlilerin menşe ülkelerinde ilk sırada bulunan Türkiye'yi Polonya ve  Rusya takip etti. 

Verilere göre 18 yaşın altındaki her üç kişiden birisi göçmen kökenli. 

Göçmen kökenliler arasındaki 5 yaşından küçük çocuklar ise toplam göçmen kökenlilerin yüzde 36'sını oluşturuyor.

İşsizlik göçmen kökenliler arasında daha yüksek

Almanya'daki göçmen kökenlilerin eğitim derecesinin düşük olduğu ve meslek eğitimi almış olanların yerleşik nüfusun üçte birini ancak bulduğu ifade edilen İstatistik Kurumu raporuna göre, yüksek okul bitirenlerin oranında ise yerleşik nüfus ile güöçmen kökenli nüfus arasında neredeyse fark bulunmuyor.

25 – 65 yaş grubuna giren göçmen kökenlilerde işsizlik oranının daha yüksek olduğu, işçi statüsünde çalışanların yerleşik Alman nüfustan bir kat fazla olduğu ve memur ya da yüksek dereceli görevliler arasında göçmen kökenlilere daha az rastlandığı da İstatistik Kurumunun raporunda yer alan diğer bilgiler.

İstatistiklere göre eğitimdeki başarı derecesi göçmen kökenlilerin geldikleri ülkelere göre önemli farklılıklar gösteriyor. Çin'den gelen 25 ile 35 yaşları arasındakilerin yüzde 88'i lise diploması sahibi iken, liseyi bitiren Türk asıllı göçmenlerin oranı yüzde 16'yı geçmiyor.

ha-ber.com 
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER