Almanya çapında çift dilli Ruhr Okuma Yarışması Essen'de yapıldı

Ruhr havzasını kapsayan geniş bir bölgeden yaklaşık 30 ilkokulun katılımıyla 3. ve 4. sınıflar arasında ‘Türkçe ve Almanca okuma yarışması düzenlendi.

Almanya çapında çift dilli Ruhr Okuma Yarışması Essen'de yapıldı

Almanya çapında çift dilli Ruhr Okuma Yarışması Essen'de yapıldı

Ruhr Veliler Birliği Ruhr ve Ruhr Öğretmenler Derneği birlikte düzenlediği ve Ruhr havzasını kapsayan geniş bir bölgeden (Essen, Gelsenkirchen, Oberhausen, Duisburg, Recklinghausen, Marl, Mülheim...) yaklaşık 30 ilkokulun katılımıyla 3. ve 4. sınıflar arasında ‘Türkçe ve Almanca okuma yarışması düzenlendi.

Bu şekliyle ve bu çerçevede bu yıl 8. cisi düzenlenen yarışma Almanya çapında hiç ara vermeden 8 yıldır süren ilk ve tek okuma yarışmasıdır. Yarışma iki aşamalı olup ilk aşamasında okul birincileri seçildikten sonra yirmi sekiz 3. sınıf öğrencisi ve yirmi yedi 4.sınıf öğrencileri finallere katılma hakkı kazanmıştır.Finaller ailelerinde eşliğinde 12 Mart 2016 da tam 6 saatlik bir maratonla ve toplam 300 izleyici ile dernek binasında yapılmıştır. Program iki aşamalı olarak değerli öğretmenlerimiz Dilek Sak ve Kemal Cıbır 3. sınıfları Müge Bölük Müller ve Ahmet Değirmeci de 4. sınıfları sunmuşlardır. Okuma etkinliğimize Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal BASA, Konsolos Ahmet DAVAZ ve eğitim ataşeliğinden Mustafa Toni AKSU da bizzat katılarak okumanın önemi konusunda velilere kısaca bilgilendirmişlerdir. Öğrenciler ilk önce Türkçe bir metni ve ikinci aşamada Almanca bir metni okuyarak becerilerini 5 deneyimli (eğitimci, yazar, öğretmen) jüri üyelerine sergilemişlerdir.Yarışma esnasında finallere katılan tüm öğrencilerin Türkçe öğretmenleri de öğrencilerini yalnız bırakmamıştır. Finale kalan tüm öğrencilere katılım belgesiyle beraber birer kitap hediye edilmiştir. Okuma yarışmasının sonuçları 30 Nisan 2016 da RUHR havzasının tek UNSECO kültür merkezi olan Essen ZOLLVEREIN de, Ruhr kitap Fuarı çerçevesinde kutlanan 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Bayramında açıklanacaktır. Ödüller bizzat Essen Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Kufen, Başkonsolos Mustafa Kemal BASA ve değişik parti ve kurum temsilcileri tarafından takdim edilecektir. Bu vesileyle okuma yarışmasına maddi destek "Zukunft Bildungswerk vakfı" ve "Ayyo" firmasına teşekkürlerimizi iletiyoruz.Okuma yarışmasının amaç ve hedeflerine gelince.

Bilindiği gibi insan ne kadar çok okursa kelime hazinesi de o kadar çok gelişir. Bu durumda düşünme ufku da gelişir ve zekâ seviyesi de artar. Nitekim okumak sadece Türkçe için önemli değil, aynı şekilde diğer dersler için de (örneğin matematik, fen) önemlidir. Zekâ gelişimi de aynen kas gelişimine benzer, kullandığınız ölçüde gelişir ve kullanılmaz ise zayıflar. Çok kitap okumak, çok kelime bilmektir ve çok kelime bilmek de zekâ seviyesini daha çok artırır.Bu tür yarışmaların hedefi de çocukları ve özellikle de velileri okumaya alıştırmak, okuma kültürünü kazandırmak. Zira yapılan yarışmaların sonucunda da belli olduğu gibi çocuklar tanıdıkları metinleri genelde çok güzel ve tonlamasını da vurgulayarak okur iken, tanımadıkları metinlerde bir iki istisna dışında tüm öğrenciler zorlanmakta. Bu da biye çocuklarımızın evde ‘okuma kültürüne’ alışık olmadığını göstermektedir.ha-ber.com

 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321