''Almanca dil sınavında başarı şart değil''

Alman Federal İdare Mahkemesi, bir önceki Federal Hükümetin 2007 yılında aile birleşimini zorlaştıran düzenlemesini kısmen Anayasa'ya aykırı buldu

''Almanca dil sınavında başarı şart değil''

 

 

''Almanca dil sınavında başarı şart değil''

Alman Federal İdare Mahkemesi, bir önceki Federal Hükümetin 2007 yılında aile birleşimini zorlaştıran düzenlemesini kısmen Anayasa'ya aykırı buldu

Bir yıl içerisinde Almanca öğrenemeyenlere vize verilmesini içeren karar emsal teşkil edecek. Böylece, Almanca öğrenmeye gayret ettiği halde bir yıl içinde sınavı kazanamayanlara vize verilme mecburiyetinin doğabileceği bildiriliyor.

Federal İdare Mahkemesi, bir önceki Federal koalisyon hükümetinin, 2007 yılında yürürlüğe koyduğu ve aile birleşimini zorlaştıran yasayı Anayasa'ya aykırı buldu. Yasa, aile birleşimi için önce bulunulan ülkede belli bir seviyede Almanca öğrenmeyi ve bunu kanıtlamayı şart koşuyordu. Hukukçular, Federal İdare Mahkemesi'nin 4 Eylül 2012'de verdiği kararın bir mihenk taşı olduğunun altını çiziyor.

Leipzig'deki Federal İdare Mahkemesi, BVerwG 10 C 12.12 numaralı kararında Alman eşin evliliğini Almanya dışında sürdürmesinin, Anayasa'nın 11'inci maddesindeki 'Dolaşım Serbestliği' gereğince, 'Almanların Almanya'da ikamet hakkına' aykırı olduğuna hükmetti. Kararda ayrıca, kişinin Alman vatandaşlığının yanı sıra başka bir vatandaşlığa daha sahip olmasının da durumu etkilemeyeceğine hükmedildi. Karardaki en önemli noktalardan biri ise mahkemenin, Alman vatandaşının eşinin, geldiği ülkede tüm çabalarına rağmen Almanca öğrenmesinin mümkün olmadığı durumda, ya da bunu bir sene içersinde gerçekleştiremeyeceği hallerde, aile birleşimi başvurusunun kabul edilmesi gerektiğini bildirmesi oldu.

Karar, Alman vatandaşlığını alan çifte vatandaş bir Afgan kökenlinin, Afgan vatandaşı eşini Almanya'ya getirememesi üzerine yargı yoluna başvurması sonucu çıktı. Afganistanlı eş, okuma yazma bilmediği için ülkesinde Almanca öğrenemediğini Almanya'nın Afganistan Büyükelçiliği'ne bildirmiş, ancak yine de aile birleşim vizesi konusunda ret cevabı almıştı.

Bu gerekçeyi geçerli bulan Federal İdare Mahkemesi, gelecek olan eşin bir yıl içerisinde Almanca öğrenebilmesi mümkün değilse ona vize verilmesini şart koştu. Aile birleşimi için Türkiye'de aylarca Almanca kurslarına giden ancak sınavı veremedikleri için Almanya'ya gelemeyen binlerce eş, gelin ve damat bulunuyor. Emsal teşkil etmesi beklenen bu kararla, eşi Alman vatandaşı olan ve bir yıl içerisinde Almanca sınavını geçemeyenlere vize verilme mecburiyetinin doğabileceği bildiriliyor.

ALMAN VATANDAŞLARININ EŞLERİ İÇİN ALMANCA ŞARTI HAFİFLEŞTİRİLDİ

Kararı göçmen kökenli politikacılar sevinçle karşıladı. Yeşiller Partisi Federal Milletvekili, Göç ve Uyum Sözcüsü Avukat Mehmet Kılıç, "Federal İdari Mahkemesi'nin 4 Eylül 2012 tarihli kararı bir mihenk taşıdır. Mahkeme, Büyük Koalisyon'un 2007 yılında yürürlüğe soktuğu aile birleşimi yasasının kısmen anayasaya aykırı buldu." dedi. Mehmet Kılıç, "Dil bilgisini ve bununla ilişkili olarak eşlerin eğitim durumlarını aile birleşiminin bir koşulu olarak düzenlemek, tamamıyla anayasaya aykırıdır. Ailelerin düşmanı olan bu engel kaldırılmalıdır. Zira Almanca kursu zorunluluğu 2005 yılında zaten Oturum Yasası'na dahil edildi."ifadelerini kullandı.

Sol Parti Federal Milletvekili ve Göç Politikaları Sözcüsü Sevim Dağdelen ise mahkemenin bu kararıyla aile birleşiminde dil engelinin kalktığını iddia etti.

ha-ber.com 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2012, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321