Alman Uyum Bakanı, Bayram baklavası yaptı

Federal Alman Hükümeti Uyum, Göç ve Mülteciler `den sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz Ramazan’ı son gününde Türklerle birlikte Bayram baklavası yaptı.

Alman Uyum Bakanı, Bayram baklavası yaptı

Berlin Kreuzberg Eğitim Merkezi (BWK) sahibi ve Genel Müdürü Nihat Sorgeç`in daveti üzerine verilen son iftara katılan Federal Alman Hükümeti`nin Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, “Müslümanların üstlendikleri toplumsal sorumlukları ve angajeleri öne çıkarmak lazım. İnsanlar sahip olduklarını, ihtiyacı olanlarla nasıl paylaştıklarını ramazan ayında görüyoruz” dedi.

Almanya’nın ilk Türk kökenli bakanı Aygül Özkan, Almanya Uyum Vakfı Genel Sekreteri Gonca Türkeli Dehnert ve BWK’nın sahibi Nihat Sorgeç ile birlikte iftar öncesi meslek eğitim merkezini gezerek bilgi alan Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, BWK`nin mutfağında baklava tepsisine yufka yerleştirerek, fıstık serpiştirip baklava hazırladı.

Kültür, iş, bilim, siyaset, din ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin de hazır bulunduğu iftar yemeğinde Ramazan ayı ve orucun önemine dikkat çeken bir konuşma yapan Alman bakan Widmann-Mauz, Ramazan ayı zarfında insanların yoksullara, kimsesizlere ve ihtiyaç sahiplerine yardım için birlikte hareket etmelerinin çok büyük bir dayanışma olduğunun altını çizdi.

Ramazan ayı ve Oruç ile iyili Alman kamuoyunda ve basında eksik bilgilerin yer aldığını ifade eden Uyum bakanı Widmann-Mauz, “Ramazan ayı içinde çok daha büyük bir misafirperverlik gösteriliyor. İftar sofralarında sadece oruç tutanlar değil, tutmayanlar ve başka inanca sahip olanlar da davet ediliyor.

Bu çok güzel bir toplumsal dayanışma örneğidir. Bu aksam burada çeşitli kültür, din ve siyaset temsilcileri ile birlikte iftarımızı yapacağız. Bizleri bir araya getiren BWK sahibi Nihat Sorgeç ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Mutfakta iftar ve bayram için baklava yaptık. Umarım hoşunuza gider. Orucunuz kabul, bayramınız kutlu olsun” dedi.

ha-ber.com/M. Sefa Doğanay

Fotoğraflar: Mustafa Temel/Mehmet Dedeoğlu/Şükrü Tokay

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321