banner216
Öne Çıkanlar ekonomi Aile Almanya Ankara Polis Berlin

Alman - Türk komşuluğu

Almanların Türk komşularıyla sorunları sanıldığı kadar büyük değil

banner197
Alman - Türk komşuluğu

 

 

Alman - Türk komşuluğu

Almanya'da komşuların huzurunu bozanların başında içki içenler, yaşlılar, bilhassa da gençler geliyor

Berlin'deki Sosyal Araştırma Bilim Merkezi'nde (WZB) çalışan Merlin Schaeffer bu sonuca 4 bin 600 göçmen olmayan vatandaşla yaptığı telefon görüşmesiyle ulaştı.

Araştırmaya katılanlara en çok hangi grup insanların komşu olarak problem çıkardığı soruldu. Sonuçta dikkat çeken ise sorunlu grup olarak sadece yüzde 13'lük bir oranla "Türkler" ve "göçmenler"şeklinde anılması oldu. Alman siyasetinde Müslümanların çoğunlukla konu edilmesine rağmen, ankete tabi tutulanlar din, ten rengi veya dil farklılığını öne sürerek rahatsızlık duyduklarını söylemedi.

Katılımcıların yüzde 23'ü en problemli grup olarak etnik azınlıkları değil, gençleri gördü. Sosyolog Merlin Schaeffer "Görünen o ki, insanlar medyada tartışılan konuların dışında sorunlar yaşıyor." dedi. Etnik gruplara bağlanan komşuluk sorunlarının insanların ferdi eğilimlerinin yanı sıra sosyal çevreyle de ilgili olduğunu belirten araştırmacı, işsizliğin arttığı ve göçmen sayısının yoğunlaştığı bölgelerde göçmenlerin sorunların sebebi olarak görüldüğünü söyledi.

ha-ber.com

 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner307

banner308

banner310

banner311

banner312

banner174

sanalbasin.com üyesidir