banner269
Öne Çıkanlar Berlin Almanya DİTİB ABD terör Türkiye

Alman-Türk Aile Şirketleri Günü düzenlendi

Almanya'nın Frankfurt kentinde ''Familienunternehmer ASU - Aile Şirketleri Derneği'' tarafından Alman-Türk Aile Şirketleri Günü düzenlendi

banner197
Alman-Türk Aile Şirketleri Günü düzenlendi

 

 

Alman-Türk Aile Şirketleri Günü düzenlendi

Almanya'nın Frankfurt kentinde ''Familienunternehmer ASU - Aile Şirketleri Derneği'' tarafından Alman-Türk Aile Şirketleri Günü düzenlendi

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası'yla (TD-IHK), denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG AG şirketi ve Deutsche Bank AG iş birliğiyle düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı, Ekonomi Ataşesi Gürol Başaran, Ticaret Ataşesi Gülay Babadoğan ve TD-IHK Başkanı Rainhardt Freiherr von Leoprachting ile çok sayıda şirketin Alman ve Türk temsilcileri katıldı.

turk-alm-sirk-gun-e.jpg

Programın açılış konuşmasını yapan ASU Başkanı Lutz Goebel, yaklaşık 4 bin 700 Alman şirketinin Türkiye'de faaliyet gösterdiğine işaret ederek, ''Türkler ve Almanlar arasında karşılıklı ilişkiler var. Almanya'daki Türkler 400 binin üzerinde insana istihdam imkanı sağlıyor. 50 milyar Euronun üzerinde yatırım yapıyorlar. Bunların çoğu aile şirketi'' dedi.

Türkiye ekonomisinin temel verilerinin ve Türkiye pazarına giriş koşullarının anlatıldığı panelde konuşan Başkonsolos Saygılı, ''Türkiye son 10 yılda çok önemli gelişim sağladı. 2000 yılındaki krizden sonra banka sektöründe önemli reformlara imza atıldı'' diye konuştu.

turk-alm-sirk-gun-f.jpg

2008 yılında Avrupa'yı sarsan ekonomik krize karşı Türkiye'nin hazırlıklı olduğunu kaydeden Saygılı, bu nedenle Türkiye'nin krizden büyük ölçüde etkilenilmediğini söyledi.

Saygılı, ''Türkiye, yatırım için ideal bir ülkedir, en hızlı büyüyen ülkelerin arasındadır. İhracatı 130 milyar dolara yükseldi. Turizm alanında çok cazip ülkelerin arasında yer alıyor'' diyerek, yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti.

Türkiye'ye turist olarak giden Almanlara da çağrıda bulunan Saygılı, ''Her şey dahil kapsamında tatile gittiğiniz zaman, o şehri de gezerek tanıyın. İnsanlarla görüşün ve tatilinizi otel içerisinde geçirmeyin'' ifadesini kullandı.

turk-alm-sirk-gun-d.jpg

KPMG AG Türkiye görevlisi Ergün Kış da Türkiye pazarı hakkında bilgi verdi.

Kış, Türkiye'nin aile şirketleri için çok cazip bir ülke olduğunu belirterek, ''Türkiye, Avrupa'nın Çin'idir. Türkiye son 5 yılda Avrupa'ya olan bağımlılığından kendini kurtardı ve öz güvenini ortaya koydu. Yabancı şirketlerin yüzde 56'sı İstanbul'da şube açıyor. Türkiye her açıdan büyüyen bir ülke. Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomileri arasında onuncu sırada yer almak istiyor. Türkiye, nükleer santraller kuracak ve AB üyeliği hedefinden de vazgeçmeyecek'' görüşünü belirtti.

Leoprechting ise konuşmasında, Türk iş adamlarının vize uygulaması sebebiyle ayrımcılıkla karşı karşıya olduklarını belirterek, ''Türkleri kazandığınızda ömür boyu bu dostluk devam eder. Ancak Almanya'da yaşanan ırkçı saldırılar, özellikle Türkiye'deki Türklerin Almanlara olan bakış açısını değiştirdi'' dedi.

Leoprechting, Türkiye'nin AB üyeliği konusuna da değinerek, ''Şu an için Türkiye'nin AB'ye alınıp alınmayacağından emin değilim. Ancak Türkiye'nin yeri AB'dir'' ifadesini kullandı.

turk-alm-sirk-gun-b.jpg

ha-ber.com 

banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir