Alman madenciler sergisine Zonguldaklı madenciler renk kattı

“Glückauf in Deutschland” sergisi eşliğinde, Ruhr Veliler Birliği ve Literatürk işbirliğinde Essen Merkez Şehir Kütüphanesi’ndeki etkinlik söyleşiler, müzik, film ve dans ile kuşakları buluşturdu. 

Alman madenciler sergisine Zonguldaklı madenciler renk kattı
Etkinliğe Gelsenkirchen merkezli Avrupa Zonguldaklılar Derneği de gerek madenciler tanıtım stanttı gerekse Kara Elmas minik folklor ekipleriyle akşama renk kattı. 


Ruhr Veliler Birliği bünyesinde bulunan Kazım Birlik yönetimindeki Türk Halk Müziği Birlik Korosu da Zonguldak’tan Anadolu'ya ulaşan türküleriyle 150 ye yakın izleyiciyi büyülediler. 

Kazım Birlik ise sırf bu gece için bestelemiş olduğu "madenciler" türküsüyle etkinliğe damgasını vurdu.WDR radyo spikeri Tüba Tuncak ile edebiyatçı öğretmen Artur Nickel tarafından sunulan etkinlik göçün 50. yılında çekilmiş bir madenci ailesinin portresiyle başladı. 

Filmin konusu madenci olarak buraya gelen ve burada 2. ve 3. nesillerden oluşan ailesinin kısa hikayesini ve insanların yaşamış olduğu zorlukları ele almıştı. 

Daha sonra “Gluçkauf in Deutschland” sergisi çerçevesinde hayat hikayeleri anlatılan özellikle Almanya’ya 15-16 yaşlarında çırak olarak gelen ve büyük bir bölümünün bir Alman aile yanında kalan birinci kuşağın yaşam hikayelerini dinleyerek devam etti. Eşlerinin de yanlarında olduğu ilk kuşak madencilerimizin bizzat kendi dillerinden hayat hikayelerini dinleyerek zaman zaman hüzünlensek de başardıklarına hayran kaldık. 

Daha sonra Ruhr Veliler Birliği bünyesinde olan 2. ve 3. neslin göç hikayelerini, onların hayata bakışlarını dinledik. Açık oturumun akabinde Kazım Birlik yönetimindeki THM BİRLİK Korosu bizleri Zonguldak’tan alıp Anadolu'ya götürdü.

ha-ber.com/Essen
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner323

banner320

banner321