Alman hükümetinde bakım parası krizi

Alman koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokratlar (FDP), Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) 'bakım parası' uygulamasıyla ilgili yasa taslağını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Alman hükümetinde bakım parası krizi

 

 

Alman hükümetinde bakım parası krizi

Alman koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokratlar (FDP), Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) 'bakım parası' uygulamasıyla ilgili yasa taslağını kabul etmeyeceğini açıkladı.

FDP'nin bu konuda açıktan tavır alması ortaklarını zor durumda bıraktı. Dün yapılan görüşmede anlaşma sağlanamazken, gözler 'Bu uygulama kabul edilmezse ortaklığı bozarız.' diyen CSU'ya çevrildi.

Hıristiyan Birlik Partileri'nin 'bakım parası' uygulamasıyla ilgili hazırladığı yasa taslağı FDP'liler tarafından kabul edilmedi. CSU, bu uygulamayı 19 Ekim'de düzenlenecek Genel Kurultay öncesi 18 Ekim'de Federal Meclis'ten yasa taslağını geçirmek istemişti. Dün başkent Berlin'de kahvaltıda bir araya gelen ortakların görüşmesinden bir sonuç çıkmadı. Daha sonra bu partilerin Federal Meclis Grupları ayrı ayrı yaptığı toplantıda konuyu masaya yatırdı. Başbakan Angela Merkel, CSU Başkanı Horst Seehofer ve FDP Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Philipp Rösler geçtiğimiz günlerde bu konu üzerine görüşmüş, bir anlaşmaya varmıştı. Ancak geçtiğimiz Pazartesi bir araya gelen Liberaller, Birlik Partileri'nin sunduğu öneriyi kabul etmedi. FDP Başkan Yardımcısı Holger Zastrow, bu öneriyi kabul etmeleri için karşılığında onların istediği şeyin de kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek, örnek olarak 10 euroluk muayene parasının kaldırılması veya dayanışma ücretinin azaltılmasını gösterdi. CDU'nun Federal Meclis Grubu Yöneticisi Michael Grosse-Börmer ise FDP'nin somut bir teklif sunmasını talep etti. Grosse-Börmer, bu konu yüzünden koalisyonun sona ereceği yönündeki endişelerini dile getirdi. CSU Genel Sekreteri Alexander Döbrindt ise Bild'e yaptığı açıklamada, "Anlaşma sağlamak için FDP'den kiminle masaya oturulması gerektiğini kestirmek gittikçe zorlaşıyor." dedi.

Birlik Partileri'nin önerdiği taslağa göre bir ve iki yaşındaki çocukların bakımını kendileri üstlenen anne-babalara, 150 euroluk 'bakım parası' verilmesi öngörülüyor. Ebeveynlere bu parayı hemen alma veya daha sonra emeklilik maaşına zam yapma arasında tercih sunuluyor. Bu parayı alanlara ise çocukların doktor muayenesinin zorunlu olması isteniyor. Liberaller ise bakım parasının emekliliğe ek ödeme olarak eklenmesine ve artı 15 euro eklenmesine karşı çıkıyor. FDP ayrıca bu paranın alınabilmesi için doktor muayenesinin şart koşulmasını istemiyor.

FDP Genel Başkanı Rösler Passauer, Neue Presse'ye yaptığı açıklamada bu konu yüzünden ortaklık bozulmayacağını belirterek, 'Aykırı görüşlere sahip olmanın' normal olduğunu ifade etti. FDP'nin Mali Politikaları Uzmanı Jürgen Koppelin ARD-Morgenmagazin'e yaptığı açıklamada, "Bakım parasının Birlik Partilerin içinde de sevilmediği biliniyor." diyerek, bu konunun Horst Seehofer ile birkaç kişinin takıntısı olduğunu dile getirdi.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2012, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321