Alman gazeteciler çocuk yapmaya korkuyor

Almanya'da ‘FrankfurterRundschau' ve ‘Financial Times Almanya' gibi büyük gazetelerin birbiri ardına kapanması, sektörde ve gazetecilik mesleğinde endişeyi artırdı.

Alman gazeteciler çocuk yapmaya korkuyor

 

 

Alman gazeteciler çocuk yapmaya korkuyor

 

Almanya'da ‘FrankfurterRundschau' ve ‘Financial Times Almanya' gibi büyük gazetelerin birbiri ardına kapanması, sektörde ve gazetecilik mesleğinde endişeyi artırdı.

Toplum içinde en güzide mesleklerden biri olarak tanınan ve birçok gencin hayalindeki meslek olan gazetecilik bu belirsizlik ortamında imaj zedelenmesine uğradı.

Michael Meyen ve Nina Springer'in Münih Üniversitesi İletişim Fakültesi ile birlikte hazırladıkları ve bin 500 gazetecinin katıldığı online anket ile 82 röportaj sonucu yazdıkları "Almanya da Bağımsız Gazeteciler" raporunda ilginç tespitlere yer verildi. Özellikle bağımsız gazetecilerin, yani iş mukavelesi ile bir medya şirketine bağlı olmayan gazetecilerin işyerleri için çok tercih edilmesi, klasik gazeteciliği değiştiren büyük bir faktör. Bağımsız gazeteciler sabit işçi olmadıkları için iş sözleşmesi imzalamıyorlar, dolayısı ile sigorta masrafları da işyerleri tarafından karşılanmıyor ve daha birçok yönleri ile şirketler için daha uygun personel anlamına geliyor.

Medaya kuruluşlarının çoğu, bağımsız gazeteci çok olduğundan başka türlü işçi çalıştırmaktan vazgeçiyor. Bağımsız gazeteciler kendi kendilerinin patronu fakat maddi kaynak sağlamak için çoğu zaman gelen bütün işleri kabul etmek durumunda kalıyor. Özellikle zaman baskısı altında çalışmak zorunda kalan bağımsız gazeteciler bir sonraki dönemde durumlarının ne olacağını düşünmek durumundalar. Raporda uzun ve zorlu gazetecilik eğitim süreçlerine karşın kazanılan rakamlar da mesleğin ve sektörün durumunu yansıtıyor. Bu belirsizlik ortamı bağımsız gazetecilerin aile hayatlarına da yansıyor.

Bağımsız gazetecilerin yüzde 42,3'ü çocuk sahibi değil. Gelecekleri hakkında emniyetli fikir sahibi olmayan bağımsız gazeteciler çocuk sahibi olmaktan geri duruyor. Alman Gazeteciler Birliği'nin 2008 yılında yayınladığı araştırmaya göre, bağımsız gazetecilerin yüzde 28,8'inin bin Euro'ya kadar gelir elde ederken bir gazetenin sözleşmeli çalışanı olan gazetecilerin sadece yüzde 8,1 i maksimum bin Euro kazanıyor. Sözleşmeli gazetecilerin yüzde 35'i bin-iki bin Euro kazanırken yüzde 38,3'ü 2 bin-3 bin Euro kazanıyor. Bağımsız gazetecilerin sadece 27,1'i bin-2 bin Euro kazanmayı başarırken, gazetecilerin yüzde 19,8'i 2-3 bin Euro gelir elde edebiliyor. Dikkat çeken bir başka unsur ise daha fazla para kazanan bağımsız ve sözleşmeli gazetecilerin yüzde oranlarının aynı seyretmesi.

Alman Gazeteci Birliği sözcüsü Hendrik Zörner, "Birçok gazeteci haber başı 30 Euro kazanıyor." dedi ve ekledi: "Bu şekilde bağımsız gazeteciler aşırı bir rekabet ortamına sürükleniyor."

Yıllardır Aachener Nachrichten gazetesi KRV meclis habercisi olan Johannes Nitschmar gazetecilik mesleğine heveslenen yeğenini iki senedir ikna etmeye çalıştığını ve sonunda gazetecilikten vazgeçirmeyi başardığını söyledi. Gelecekte gazeteciliğin internet ortamına dönüşeceğini, bu durumda gençlerin gelecekte nasıl para kazanacaklarını merak ettiğini dile getirdi. Nitschmann, gelecekte Almanya'da İskandinav sistemine geçilebileceğini, yani sadece iki büyük gazetenin kalacağını ve diğer gazetelerin yerel gazeteler olarak devam edeceğini ileri sürdü.

ha-ber.com

 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2012, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner322

banner324

banner323

banner320

banner321