banner269
Öne Çıkanlar Almanya ABD Berlin Türkiye Polis Recep Tayyip Erdoğan

Alman Deutsche Bahn, 1,3 milyar Euro net zarar açıkladı

DB CEO'su Grube: "Öz eleştirili bir bakış, hedefimize ulaşamadığımızı gösteriyor"

banner197
Alman Deutsche Bahn, 1,3 milyar Euro net zarar açıkladı

Alman Deutsche Bahn, 1,3 milyar Euro net zarar açıkladı

Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB), geçen yıl 1,3 milyar Euroluk net zarar açıkladı.

Deutsche Bahn’dan yapılan açıklamaya göre, şirkette 2015 mali yılındaki 1,3 milyar Euroluk net zararda, kargo bölümündeki problemler, uzun süreli grev ve yeniden yapılanma çalışmaları etkili oldu.  2015 mali yılında şirket gelirleri, yüzde 1,9 artarak tarihinde ilk kez 40,5 milyar Euroya ulaştı.

Faiz ve vergiler öncesindeki şirket kazancı ise yıllık bazda kısmen grevler nedeniyle yüzde 16,6 azalarak 1,76 milyar Euroya geriledi. Şirketin brüt sermaye harcamaları da yıllık bazda öncelikle altyapıya yüksek yatırım nedeniyle yüzde 2,4 artarak 9,3 milyar Euro olurken, net finansal borç yüzde 7,9'luk artışla 17,5 milyar Euro seviyesinde belirlendi.

Deutsche Bahn, 2015 yılında 132 milyon uzun mesafeli yolcu taşıdı. Uzun mesafeli yolcu sayısında bir önceki yıla oranla yüzde 2,2 artış gerçekleşti. Ancak, şirkete bağlı otobüs ve bölgesel demiryolu hizmetlerinden faydalanan yolcu sayısı yüzde 1,2 azalarak 2,5 milyar oldu.

"Öz eleştirili bir bakış, hedefimize ulaşamadığımızı gösteriyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen DB Üst Yöneticisi (CEO) Rüdiger Grube, “Olumlu gelişmeleri görmekten dolayı mutlu olmakla birlikte, öz eleştirili bir bakış, hedefimize ulaşamadığımızı gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

DB Finans Direktörü (CFO) Richard Lutz ise "Deutsche Bahn tarihinin en büyük yatırım kampanyasını başlatıyoruz ve net finansal borçtaki artış bunun bir ürünüdür" şeklinde görüş bildirdi. Lutz, ayrıca sermaye piyasalarında güvenilir, istikrarlı ve sağlam bir partner olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.  

ha-ber.com

 
banner201

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner291

banner301

banner272

banner276

banner274

banner275

banner302

banner192

banner174

sanalbasin.com üyesidir